Уряд оновив Типове положення про бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги

У бригадах «Швидкої» будуть парамедики та екстрені медичні техніки, їх вже готують у вишах за новою спеціальністю «парамедик»


21 серпня 2019 року Уряд оновив Типове положення про бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги, затверджене постановою КМУ від 21.11.2012 № 1114.

До 2025 року триватиме перехідний період реформування екстреної меддопомоги. Ключова зміна — у бригаді «Швидкої» будуть парамедик та екстрений медичний технік.

Уряд увів нове поняття — «бригада парамедиків». До 2025 року буде три види бригад «Швидкої допомоги» — лікарські, фельдшерські бригади екстреної медичної допомоги та бригади парамедиків.

У 2025 році склад всіх бригад екстреної медичної допомоги відповідатиме єдиному стандарту. Тож до цього часу всі фельдшери з медицини невідкладних станів і медичні сестри, які зараз працюють у бригадах екстреної медичної допомоги, мають пройти перенавчання і отримати кваліфікацію «парамедик».

Парамедик - це фахівець, який надає широкий спектр рятувальних медичних послуг за сучасними стандартами на догоспітальному етапі й своєчасно транспортує постраждалого до лікарні.

Це початок нової системи розвитку професійних компетенцій працівників екстреної медицини, ініційованої МОЗ.

Тест для кадровика ➤➤➤

Зміни стосуються і водіїв, які нині працюють на «Швидкій». До 2025 року всі водії мають перенавчитися і отримати кваліфікацію «екстрений медичний технік». Екстрений медичний технік - це людина без медичної освіти, але зі спеціалізованою підготовкою. Вони допомагають лікарям та парамедикам у наданні професійної медичної допомоги пацієнту.

Щоб підсилити роботу бригади, залучатимуть і надалі лікарів медицини невідкладних станів. За рішенням керівника центру екстреної медичної допомоги зможуть також долучатися додаткові медичні працівники служби, а також стажер, студент, що проходить виробничу практику, лікар-інтерн, лікар-резидент або інша особа, яка успішно пройшла підготовку з домедичної допомоги та отримала підтверджуючий документ.

Парамедиків почали готувати в Україні з 2018 року. Тернопільський державний медичний університет ім. І.Я. Горбачевського та Черкаська медична академія оголосили набір на нову спеціальність «парамедик». А у лютому 2019 року стартував цикл підготовки українських інструкторів на базі Тернопільського державного медичного університету ім. І. Я. Горбачевського.

Держзамовлення на нову спеціальність парамедика у 2018 році становило 50 місць.

Майбутніх парамедиків навчають три роки. У перший рік вони здобувають загальну освіту, яка відповідає освітньому рівню «бакалавр». Одночасно опановують вміння і навички для розширеної першої допомоги. На ІІ та ІІІ курсах вони опановують вищий рівень рятувальної медицини – розширену екстрену допомогу. Маючи освітній рівень «бакалавр», парамедики можуть продовжити освіту в магістратурі.

Парамедики - це фахівці, які самостійно або під керівництвом лікаря надають широкий спектр рятувальних медичних послуг на догоспітальному етапі й своєчасно транспортують постраждалого до лікарні. Особливість підготовки таких спеціалістів полягає у тому, що після вивчення теоретичної частини вони отримують ґрунтовну практичну підготовку. Майбутнім парамедикам моделюють найрізноманітніші ситуації невідкладних станів, і вони навчаються особисто та в команді надавати весь обсяг допомоги, передбачений відповідним протоколом з медицини невідкладних станів. Для цього в навчальних закладах має бути відповідне обладнання, манекени, а найкраще – повноцінний симуляційний центр.

Професії «парамедик» та «екстрений медичний технік» запроваджені Зміною № 6 до Класифікатора професій, а кваліфікаційні характеристики парамедика та екстреного медичного техніка МОЗ затвердив наказом «Про внесення змін до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я» від 09.08.2017 № 918.

Концепцію розвитку екстреної медичної допомоги Уряд ухвалив цьогоріч 22 травня. Перший етап змін розпочався уже цього року у шести пілотних регіонах.

У Державному бюджеті на 2019 рік на фінансування екстреної медичної допомоги передбачено близько 6 млрд грн і додатково - 922 млн грн для першого етапу трансформації екстреної медичної допомоги, яка стартувала у Донецькій, Одеській, Тернопільській, Полтавській, Вінницькій областях та місті Київ. Крім підвищення кваліфікації бригад і зарплат фахівців, в пілотних регіонах придбавають новий, сучасний транспорт, оснащений необхідним обладнанням. За єдиним алгоритмом починають працювати сучасні диспетчерські служби, які згодом будуть об’єднані єдиною електронною системою по всій країні.

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Заява на відпустку: зразок

«Як написати заяву на відпустку», — слова, які кадровик чує при оформленні щорічної основної відпустки, відпустки при народженні, для догляду за дитиною, за власний рахунок тощо. Щоб зекономити ваш час, ми зібрали зразки заяв на відпуску 2025 в одній статті. Користуйтесь та поповнюйте скарбничку бланків кадровика.
573956

Наказ про відпустки: зразки оформлення

Надання відпустки оформлюють наказом. Наказ про відпустку може бути оформлений за типовою формою № П-3 або за формою, відмінною від типової. Умова — збереження усіх основних показників, передбачених типовою формою, та дотримання вимог щодо оформлення організаційно-розпорядчих документів, визначених Національним стандартом України ДСТУ 4163:2020. У матеріалі актуальні зразки наказів про відпустку
197263

Мотивація працівників у 2025 році

Мотивація працівників в сучасних умовах — одне із найважливіших завдань HR-менеджерів та кадровиків. Для того щоб правильно мотивувати до роботи підлеглих, керівник має насамперед добре розуміти людську природу. Пропонуємо ідеї, які допоможуть надихнути персонал на плідну роботу у 2025 році
14778

Все про посадові інструкції в Україні: правила зі зразками

Роботодавець повинен роз’яснити працівнику його права і обов’язки, забезпечити необхідними для роботи засобами (ст. 29 КЗпП). Як це зробити? Скеровує інший нормативний акт: обов’язки, права та відповідальність працівників закріплюють в посадових та робочих інструкціях. Вас можуть притягнути до відповідальності за їх відсутність. Адже суд кваліфікує це як порушення законодавства про працю.
393023

Класифікатор професій: чинний

Національний класифікатор України «Класифікатор професій» призначений для застосування всіма роботодавцями під час підготовки штатного розпису чи для запису про роботу у трудові книжки працівників. У статті ви знайдете відповідь на такі питання: як працювати з Класифікатором професій та здійснювати пошук по класифікатору професій, для чого необхідний діючий Класифікатор професій, як працює класифікатор професій «пошук по назві»?
195637

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді