Влада налаштована рішуче, а сфера праці — у фокусі уваги нової команди. Про це свідчить Указ Президента України №713/2019 від 20.09.2019.
Президент доручив Кабміну розробити та внести до Парламенту закони щодо оновлення законодавства про працю. На це Голова держави дав Уряду три місяці. Раніше Президент поставив перед своєю командою завдання ухвалити Трудовий кодекс.
Ідеальна номенклатура справ відділу кадрів на 2020 рік
До 1 грудня Уряд має вжити заходів для зменшення нелегальної зайнятості. Для цього Кабмін має, з одного боку, стимулювати роботодавців на легалізацію трудових відносин, а з іншого боку, посилити відповідальність за порушення законодавства про працю.
Про конкретні суми можливих нових штрафів в Указі Президента не йдеться, їх має визначити Кабмін, а точніше — Мінекономіки.
Як стимуляція роботодавців, так і контроль за ними лягли на плечі нового Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, що очолив один із провідних економістів світу Тимофій Милованов. Згідно з Положенням про Мінекономіки Державна служба з питань праці тепер підпорядковується саме цьому Міністерству (раніше — Мінсоцполітики). Мінекономіки тепер опікуватиметься і працею, і зайнятістю, і охороною праці (постанова КМУ від 20.08.2014 № 459, в редакції постанови КМУ від 11.09.2019 № 838).
Зауважимо, що єдиного погляду на відповідальність у сфері праці у посадовців нині не має. У ВРУ зареєстрований проект Закону України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо усунення норм, які порушують права та законні інтереси роботодавців України)» № 1233 від 02.09.2019 (далі — Законопроект № 1233). Автор Законопроекту № 1233 народний депутат України Гетманцев Д. О. пропонує внести зміни до статті 265 КЗпП та зменшити розмір штрафних санкцій за порушення законодавства про працю.
Ірина Іванченко
шеф-редактор журналів «Кадровик-01», експертно-правової системи Експертус Кадри