Трудові відносини у фермерському господарстві: роз’яснення Держпраці

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Управління Держпраці у Миколаївській області пояснило, як правильно оформлювати трудові відносини в межах фермерського господарства.


Трудові відносини у ферменському господарстві: роз’яснення Держпраці
Як зазначається в частині 1 статті 3 Закону України «Про фермерське господарство» (далі — Закон №973), до членів фермерського господарства можуть належати зокрема чоловік, жінка, їхні батьки, діти, яким виповнилося 14 років, інші члени родини та їхні родичі, які об’єдналися для спільного ведення фермерського господарства, а також визнають положення установчого документа цього фермерського господарства і дотримуються цих положень. До членів фермерського господарства не можуть належати ті особи, які працюють в ньому за трудовим договором (контрактом).
Трудові відносини у ферменському господарстві: роз’яснення Держпраці Дізнайтеся, чи оформлювати прийняття на роботу голови фермерського господарства

Трудові відносини в межах фермерського господарства регулює стаття 27 Закону №973, згідно з якою ці відносини базуються на праці його членів. У разі виробничої потреби фермерське господарство може залучати до роботи інших осіб за трудовим договором (контрактом).

У фермерському господарстві трудові відносини його членів регулюються Статутом, а трудові відносини осіб, залучених до роботи згідно з трудовим договором (контрактом), регулюються законодавством України про працю.

Трудові відносини членів фермерського господарства, що організоване фізичною особою — підприємцем, визначаються на підставі договору про створення сімейного фермерського господарства відповідно до пункту «д» частини 5 статті 81 Закону № 973.

Громадянин визнається суб’єктом господарювання, якщо він здійснює підприємницьку діяльність на підставі його державної реєстрації як підприємця без статусу юридичної особи згідно з частиною 1 статті 128 Господарського кодексу України.

Трудовий договір з членами фермерського господарства укладати не треба; про це зазначається в листі Мінсоцполітики від 14.06.2017 р. № 306/0/22-17.

Управління Держпраці у Миколаївській області додатково зазначило, що ч. 4 ст. 27 Закону № 973 встановлюється, що ведення трудових книжок членам фермерського господарства та видача цих книжок здійснюються відповідно до законодавства України про працю. Пункт 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, що затверджена наказом Мінпраці, Мінюсту, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 № 58, визначає, що трудові книжки мають вестися також для осіб, що є співвласниками (або власниками) підприємств, селянських (або фермерських) господарств, за тієї умови, що вони підлягають державному соціальному страхуванню.
Трудові відносини у ферменському господарстві: роз’яснення ДержпраціКолеги цікавляться, яку назву роботи обрати для ветеринарного лікаря у фермерському господарстві

Тож, якщо члени фермерського господарства добровільно зареєструються як платники єдиного внеску, на них у загальному порядку будуть заведені трудові книжки.

Згідно з п. 7.10 Методичних рекомендацій з організації та ведення бухгалтерського обліку в селянських (фермерських) господарствах, що затверджені наказом Міністерства аграрної політики України від 02.07.2001 № 189, визначений дохід має розподілятися між членами господарства пропорційно їхньому трудовому внеску і має використовуватися для визначення заробітку, а також для утримань і відрахувань на соціальні заходи у відповідності до чинного законодавства.

Таким чином, члени господарства за свою працю в господарстві будуть отримувати не заробітну плату, а частину чистого прибутку, який отримає господарство (тобто доходу за вирахуванням всіх витрат, що будуть пов’язані з отриманням цього доходу, а також за вирахуванням сплачених податків).

За матеріалами Управління Держпраці у Миколаївській області

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Як ФОП прийняти працівника на роботу

Оформлення працівника на роботу фізичною особою-підприємцем (ФОП) в Україні має відбуватися відповідно до вимог трудового законодавства. Як ФОП прийняти працівника на роботу законно та швидко — у статті.
5181

Зразок заяви працівника на суміщення посад

Суміщення посад може запроваджуватися як за згодою з працівником, так і за одностороннім рішенням роботодавця. Продемонструймо на прикладі, як написати заяву на суміщення посад за ДСТУ 4163:2020
60073

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
81

Щорічна відпустка за строковим трудовим договором

Працівник працює більше півроку за строковим трудовим договором на час відпустки основного працівника для догляду за дитиною до трьох років. Чи має він право на щорічну відпустку повної тривалості?
8541

Сумісництво та суміщення: принципова різниця, яку необхідно врахувати

Сумісництво і суміщення професій і посад є проблемним питанням для працівників кадрових служб. Нерідко сумісництво та суміщення в трудовому праві плутають або, ще гірше, ототожнюють їх. У статті ви знайдете все про сумісництво і суміщення, порівняльна характеристика яких є дуже важливою. Отже, сумісництво і суміщення: в чому різниця?
103863

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді