Cтажування та випробувальний термін: у чому різниця

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Управляння Держпраці в Івано-Франківській області нагадало про правила прийняття на стажування чи випробувальний термін. Попередило роботодавців про наслідки порушення трудового законодавства та надало кілька порад майбутнім працівників щодо захисту їх прав при працевлаштуванні.

Cтажування та випробувальний термін: у чому різниця
В деяких випадках у роботодавців виникає бажання, так би мовити, «придивитись» до свого майбутнього працівника, перевірити, чи є він гідним відповідної посади.

Увага!

Заборонено приймати працівника на стажування до того, як трудовий договір з ним буде укладений: це суперечить вимогам законодавства.

Законодавство передбачає стажування лише для деяких категорій, а саме:

  • для студентів вищих навчальних закладів;
  • учнів професійно-технічних навчальних закладів;
  • для зареєстрованих безробітних, які проходять курси професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації.

В інших випадках роботодавець не має права прийняти на посаду саме на стажування, а також допустити до виконання робочих обов'язків, без укладання трудового договору.

Відповідно до ст. 24 КЗпП працівника не можна допускати до роботи без укладеного трудового договору, який оформлюється згідно з наказом або розпорядженням власника чи уповноваженого ним органу.


Якщо ж працівник почне працювати без укладеного трудового договору, з роботодавця (організації, установи, підприємства, ФОП) буде стягнено штраф (ст. 265 КЗпП). З посадової особи, в свою чергу, буде стягнено штраф на підставі ст. 41 КпАП.

Але роботодавець може зарахувати працівника на посаду з випробувальним терміном, що має становити не більш ніж 3 місяці, для робітників – 1 місяць, а для керівних посад – 6 місяців. Випробувальний термін має обов’язково зазначатися в наказі чи розпорядженні про прийняття на роботу.

Cтажування та випробувальний термін: у чому різницяДізнайтеся, як правильно обчислити строк випробування

Ст. 28 КЗпП передбачає, якщо власник або уповноважений ним орган встановить невідповідність працівника посаді, на яку його прийнято, або роботі, яку він виконує, то власник або уповноважений ним орган матє право протягом терміну випробування звільнити такого працівника, письмово попередивши його про звільнення не пізніше, як за три дні.

Алгоритм звільнення за результатами випробування

Працівник, якого прийнято з випробувальним терміном, може вимагати укладення трудового договору, в якому будуть зафіксовані відповідні умови праці.

Водночас є й особи, для яких не можна встановлювати випробувальний термін. До них належать:

  • особи, яким ще не виповнилося 18-ти років;
  • молодь, яка закінчила професійні навчально-виховні заклади;
  • молоді спеціалісти, які закінчили вищі навчальні заклади;
  • особи, звільнені в запас з військової служби;
  • особи з інвалідністю;
  • вагітні жінки.

Управління Держпраці звертає увагу, що роботодавець, який годує обіцянками: «Спочатку, протягом випробувального терміну, зарплата буде менша, а потім, після його закінчення, більша», – порушує закон.

Треба завжди домовлятися про все одразу. Збережіть, про всяк випадок, оголошення про вакансію, де вказано розмір заробітної плати.

Роботодавець може звільнити працівника, якщо вважатиме за потрібне. Проте про своє рішення про звільнення він має попередити працівника письмово не пізніше ніж за 3 дні до закінчення випробувального терміну і вказати в попередженні причину звільнення.

В такому випадку вихідну допомогу працівнику не виплачуватимуть.

Якщо виникнуть складнощі, не треба вагатися – чи писати службові записки, чи ні. Вони, безумовно, можуть стати в нагоді, якщо справа дійде до суду.

За інформацією Управління Держслужби в Івано-Франківській області

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Як ФОП прийняти працівника на роботу

Оформлення працівника на роботу фізичною особою-підприємцем (ФОП) в Україні має відбуватися відповідно до вимог трудового законодавства. Як ФОП прийняти працівника на роботу законно та швидко — у статті.
5181

Зразок заяви про прийняття на роботу

Заява — це письмове офіційне повідомлення і/або прохання, яке подають на ім’я посадової особи, зазвичай — це керівник організації.
467931

Прийняття на роботу під час воєнного стану: що врахувати

Воєнний стан в Україні вплинув на всі сфери суспільного життя, зокрема й на ринок праці. На час воєнного стану пріоритет в трудовому законодавстві належить Закону № 2136. За яким договором приймати на роботу в умовах війни, кому можна встановлювати випробування, та як повідомити ДПС про прийняття нового працівника під час воєнного стану 2025, роз’яснюємо у статті.
34148

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді