Судові повістки вручатимуть за новими правилами

Кабмін уніс зміни до Правил надання послуг поштового зв’язку.

Судові повістки вручатимуть за новими правилами

Постановою від 27.12.2019 № 1149 Кабмін встановив нові правила відправлення та вручення рекомендованих листів з позначкою «Судова повістка».

УВАГА! Оприлюднено текст законопректу «Про працю»

Відтепер судові повістки листоноша має вручати особисто адресатові, а за його відсутністю повнолітньому члену сім’ї. Якщо нікого немає вдома, можна залишити повідомлення про надходження рекомендованого листа у поштовій скриньці. У разі відсутності адресата протягом трьох днів, працівник пошти наступного дня має відправити лист до суду з відміткою «Адресат відсутній за вказаною адресою» за своїм підписом та з проставленням відбитку календарного штемпеля.

➤➤ Як документувати відсутність працівника у зв’язку з викликом до суду

Судові повістки, адресовані юридичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручають під розпис представнику підприємства, уповноваженому на одержання пошти. У разі відсутності адресата за вказаною адресою, повістку наступного дня повертають до суду також з відміткою про відсутність адресата, відбитком календарного штемпеля та підписом працівника поштового зв’язку.

Якщо громадянин або представник підприємства відмовились отримати судову повістку, працівник пошти зробить відмітку «Адресат відмовився» та протягом наступного дня поверне лист із повісткою до суду. Таким чином суд буде поінформований про причину невручення виклику.

➤➤ Відповідальність за неявку та неповагу до суду

Галина Бєлікова

редактор-експерт Експертус Кадри

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Склад документів особової справи працівника

Вічне запитання з кадрової практики: чи долучати до особової справи згоду на обробку персональних даних… Відповідь — ні! Дізнайтесь: які документи можна і потрібно формувати до особової справи працівника, а чого у жодному разі там не має бути.
159319

Розробка, укладення та виконання колективних договорів

Колективний договір — це угода між роботодавцем та колективом працівників (зазвичай представлений профспілкою), яка регулює умови праці, оплати праці, соціальні пільги, трудові права та обов’язки сторін. У статті ви дізнаєтеся про порядок укладення колективного договору та внесення змін до нього.
5757

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
74

Оформлення запису в трудовій про прийняття строковика на час відпустки з вагітності та пологів основної працівниці

Буде помилкою вказати у трудовій, що працівницю прийняли за строковим трудовим договором на час відпустки з вагітності та пологів. Як тоді зробити правильний запис?
16361

Формування та облік внутрішнього опису документів особової справи працівника

Внутрішній опис відображає включення документів до справи і містить відомості про порядкові номери документів справи, їх індекси, дати, заголовки та номери аркушів справи, на яких розташований кожен документ. Внутрішній опис заповнює кадровик при первинному оформленні особової справи
126829

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді