Державні гарантії права на відпустки, умови, тривалість і порядок їх надання визначає Закон України «Про відпустки». Право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах, незалежно від форми власності підприємства, виду діяльності та галузевої належності, або працюють за трудовим договором у фізичної особи.
Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами працівниця за бажанням може піти у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відпустку для догляду за дитиною можуть використати повністю або частинами також батько дитини, баба, дід чи інші родичі, які фактично доглядають за дитиною, або особа, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, один із прийомних батьків чи батьків-вихователів (ст. 18 Закону про відпустки).
Родичам дитини (крім усиновителів, опікунів, прийомних батьків) відпустку для догляду за дитиною надають на підставі довідки з місця роботи (навчання, служби) матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення строку цієї відпустки (ч. 4 ст. 20 Закону про відпустки).
Тобто, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може бути надана батькові дитини при наявності:
- свідоцтва про народження дитини із зазначенням відповідного батька дитини;
- заяви батька щодо надання відповідної відпустки;
- довідки з місця роботи (навчання, служби) матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення терміну цієї відпустки і виплату допомоги по догляду за дитиною їй припинено (із зазначенням дати).
За інформацією Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області
- Чи може батько оформити відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, якщо мати дитини — приватний підприємець?
- Чи може батько оформити відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за другою дитиною, якщо дружина — у відпустці для догляду за першою дитиною?
- Чи може няня оформити відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку?