Як працювати в морози: застереження від Держпраці

В країну прийшла справжня зима. Проте від’ємні температури можуть згубно вплинути на організм і виробничу діяльність людини. Держпраці роз’яснює, як мінімізувати дії шкідливого фактора на працівників та нагадує роботодавцям про необхідність забезпечити належні умови для праці.

Як працювати в морози: застереження від Держпраці

Найчастіше працювати на холоді доводиться робітникам гірничодобувної промисловості, будівельникам, працівникам лісової промисловості, сільського господарства та дорожнім робітникам.

Що робити, якщо ви захворіли на грип чи ГРВІСкачайте і роздрукуйте пам'ятку

Низькі температури на підприємствах також можуть бути зумовлені технологічним процесом, зокрема, у холодильних камерах, на текстильному виробництві. Умови праці наближаються до екстремальних, якщо у приміщенні відсутнє опалення.

Головний державний інспектор відділу з питань гігієни праці Управління Держпраці у Рівненській області Тетяна Ткачук попереджає, що в умовах тривалого перебування при низькій температурі повітря може статися загальне охолодження організму. Це стан, який виникає при зниженні температури тіла нижче 350С .

Швидкість і глибина охолодження залежать від таких факторів:

• інтенсивність та тривалість дії холоду,

• загальний стан організму,

• умови, в яких перебуває людина.

Стійкість організму до охолодження знижується при фізичній втомі, а переохолодження настає швидше в умовах високої вологості повітря або сильного вітру.

Охолодження може викликати замерзання, тобто патологічну гіпотермію, що супроводжується тяжкими розладами функцій організму аж до його загибелі.

Розрізняють три ступені загального охолодження:

• Легкий ступінь загального охолодження. Температура тіла 350С. Шкірні покриви бліді або помірно синюшні, «гусяча шкіра», лихоманка, рухи тіла мляві, мова сповільнена. Частота пульсу сповільнюється до 60-66 ударів за хвилину.

• Середній ступінь загального охолодження. Температура тіла 32-290С. Шкірні покриви бліді, холодні на дотик, іноді з мармуровим забарвленням, різка сонливість, пригнічення свідомості, безглуздий погляд, рухи різко ускладнені. Частота пульсу до 52-32 в 1 хвилину, слабкого наповнення. Дихання рідке 8-12/хв.

• Важкий ступінь загального охолодження (відмороження). Температура тіла нижче 300С. Свідомість відсутня, судоми, різке підвищення м’язового тонусу. Шкірні покриви бліді, синюшні, холодні на дотик. Різка брадикардія – пульс до 32 ударів за хвилину, слабкого наповнення. Зниження артеріального тиску, дихання рідке, поверхневе, переривчасте.

➤➤ Чи можна в колективному договорі встановити норми видання спецодягу, що перевищують встановлені законодавством

Запобіжні заходи

Держпраці нагадує, що для мінімізації дії шкідливого впливу низьких температур на організм людини, проводять попередні та періодичні медогляди.

Під час попереднього медичного огляду при прийнятті на роботу слід враховувати перелік протипоказань для роботи в умовах дії холодового фактора.

Періодичні медичні огляди проводять один раз на рік згідно з додатком 4 та додатком 5 до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженим наказом МОЗ від 21.05.2007 № 246.

Відповідно до чинного законодавства роботодавці зобов’язані забезпечувати належні умови для працівників, які працюють в умовах низької температури, а саме:

  • проводити періодичні медогляди працівників;
  • надавати перерви для обігріву та відпочинку;
  • припиняти за певних несприятливих погодних умов роботу;
  • забезпечувати працівників засобами індивідуального захисту від впливу погодних умов (головні убори, сезонний одяг, взуття тощо).

За інформацією Управління Держпраці у Рівненській області

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор кількості кадровиків

Якщо ваше підприємство належить до тих, що стрімко розвиваються, ви плануєте створювати нові підрозділи, філіали, добирати нових працівників, варто знати: це — додатковий оберемок кадрових справ. В нагоді стане зручний сервіс — «Калькулятор кількості кадровиків». Він зекономить ваш час на розрахунках і дасть змогу ліпше підготуватися до розмови з керівником про нагальну потребу прийняти на роботу ще одного працівника відділу кадрів.
10846

Причетність кадровика до проведення атестації робочих місць за умовами праці

Атестація робочих місць за умовами праці: для чого проводиться, чи забезпечує кадрова служба підприємства її проведення та чи можна відтермінувати в умовах воєнного стану. На ці запитання знайдете відповіді у статті.
5084

Формування кадрового резерву на підприємстві

Як правильно сформувати кадровий резерв, а потім ефективно працювати з резервістами? Покроковий алгоритм допоможе вирішити ці завдання, а також сприятиме покращенню процесу відбору персоналу при переведенні на інші посади, навчанні працівників новим професіям, методам праці, технологіям.
19596

Мотивація працівників у 2020 році

Мотивація працівників в сучасних умовах — одне із найважливіших завдань HR-менеджерів та кадровиків. Для того щоб правильно мотивувати до роботи підлеглих, керівник має насамперед добре розуміти людську природу. Пропонуємо вам 12 ідей, які допоможуть надихнути персонал на плідну роботу у 2020 році. Не відкладайте на потім, адже рік вже розпочався.
14023

«А що, якби ваша професія зникла?», або 5 нестандартних запитань для співбесіди

Стандартними анкетами не обійтися, щоб зрозуміти, що рухає людиною. Але вдало підібрані та вчасно поставлені неочікувані запитання допоможуть побачити кандидата з потрібного ракурсу. Нестандартні запитання не передбачають правильних чи неправильних відповідей, а дають кандидату можливість розкритися. Приклади таких запитань з коментарями психологів та фахівців з оцінки персоналу — у статті.
1532

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді