Які права у працівників під час карантину? Роз’яснює Мінекономіки та Держпраці

Роботодавець не може відсторонити працівника від роботи на час карантину. Держоргани рекомендують: змінити умови виконання роботи (дистанційна робота, гнучкий режим робочого часу, неповний робочий час) або сприяти працівникам в реалізації права на відпустки (щорічні, соціальні, без збереження заробітної плати)

Які права у працівників під час карантину? Роз’яснює Мінекономіки та Держпраці

Мінекономіки та Держпраці нагадують, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнають в Україні найвищою соціальною цінністю (ч. 1 ст. 3 Конституції України).

Скачайте наказ про відпустку на період карантину

Держава забезпечує право громадян України на працю:

  • на одержання роботи з оплатою праці не нижче встановленого державою мінімального розміру;
  • на вільний вибір професії, роду занять і роботи (ч. 1 ст. 2 КЗпП).

Мінекономіки та Держпраці звертають увагу, що відсторонення працівників від роботи роботодавцем допускають у разі:

  • появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння;
  • відмови або ухилення від обов’язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони;
  • в інших випадках, передбачених законодавством (ст. 46 КЗпП).

Водночас, працівник зобов’язаний дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку і здоров’я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства (абз. 2 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII; далі — Закон № 2694). Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених в частині першій вимог (ч. 2 ст. 14 Закону № 2694).

З метою недопущення розповсюдження коронавірусної інфекції, збереження життя, здоров’я та забезпечення безпеки працівників та оточуючих людей, у випадку виявлення у працівника первинних ознак захворювання, Мінекономіки та Держпраці рекомендують роботодавцям негайно направити такого працівника для медичного огляду та встановлення відповідного діагнозу.

Держоргани звертають увагу, що відсутність працівника на роботі у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, хворобою, підтвердженою документами, не може бути підставою для звільнення чи відсторонення такого працівника. А наданий працівником листок непрацездатності є підставою для призначення та виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності відповідно до статей 22 — 24, 30 ― 34 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Скачати Наказ про дистанційну роботу працівників у зв'язку з коронавірусом

Мінекономіки та Держпраці пропонують роботодавцям, за можливості:

  • максимально забезпечити використання дистанційної форми праці та (або) гнучкого режиму робочого часу (в т.ч. і для зменшення скупчення людей у «часи пік»);
  • запроваджувати режим роботи на умовах, скороченого та неповного робочого часу з урахуванням вимог, визначених законодавством;
  • максимально сприяти реалізації права працівників на отримання, за їх заявами, оплачуваних відпусток та відпусток без збереження заробітної плати, що надають працівникам в обов’язковому порядку, та відпустки без збереження заробітної плати, якi надають за угодою сторін у порядку, визначеному законодавством.

Також Мінекономіки та Держпраці рекомендують забезпечити працівників антисептичними та дезінфікуючими засобами та проінформувати працівників про профілактичні заходи, розміщенні на офіційному сайті МОЗ (moz.gov.ua/koronavirus-2019-ncov).

За інформацією Держпраці

Як оформляти документи за ДСТУ 4163:2020

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5552

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
877

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529788

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123667

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
364

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді