Кабмін продовжив карантин до 11 травня 

Проєкт постанови про продовження дії карантину ухвалено з певними послабленнями.  

Кабмін продовжив карантин до 11 травня

Робота підприємства в умовах карантину: обирайте свій сценарій

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив: «Ми ухвалимо рішення про продовження карантину до 11 травня. Оскільки за розрахунками академії наук, пік ми очікуємо між 3 та 8 травня. У нас є дуже чіткий план виходу».


За словами Д. Шмигаля, план виходу з карантину складається із 5 етапів. Для початку необхідно визначити день кінця карантину.

«За оптимістичним прогнозами, цей день мав би настати 11 травня. Тому сьогодні будемо продовжувати карантин до цієї дати як умови настання цього першого дня, який буде символізувати початок виходу із карантину», — поінформував глава уряду.

Прем'єр-міністр розповів, що старт виходу з карантину стане можливий лише за умови, коли протягом 10 днів відсоток виявлених випадків захворювання в Україні не змінюватимеся, та буде коливатися у межах 5-7%, не більше.

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов на засіданні уряду зауважив, що змінами до постанови №211 від 11.03.2020, окрім продовження карантину до 11 травня, планується:
  • дозволити перевезення громадським транспортом осіб, які виявили бажання стати донорами крові;
  • дозволити залучати до роботи працівників, яким необхідний обов'язковий медогляд, без його проходження, оскільки через карантинні обмеження проведення таких медичних оглядів ускладнено.

Також затверджується порядок проведення протиепідемічних заходів, пов'язаних із самоізоляцією. М. Степанов повідомив, що разом з Мінцифри доопрацьований додаток «Дія» для того, щоб був контроль за особами, які перебувають у самоізоляції.

Нагадуємо, що наразі в Україні на карантин закрито навчальні й торговельні заклади, крім продуктових магазинів, аптек, автозаправок і банків. Припинено роботу метрополітенів у Києві, Харкові та Дніпрі, міжміське й міжобласне автомобільне, залізничне та авіасполучення.

21 квітня Міністр охорони здоров’я повідомляв про майбутнє продовження карантину із запровадженням певних пом’якшень. За словами М.Степанова, будуть дозволені прогулянки парками у певній кількості осіб та обов'язково із засобами індивідуального захисту, будуть відкриті музеї та бібліотеки, але також з чіткими застереженнями стосовно дотримання карантинних обмежень щодо дистанції, засобів індивідуального захисту та з обов'язковим термоскринінгом на вході до закладу.

За інформацією Укрінформу

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершуємо діловодний 2024-й та розпочинаємо 2025-й: шість невідкладних справ

Завершення діловодного року — це завжди звітність, журнали з діловодства та перевірка ведення документообігу протягом року. Правила організації діловодства та архівного зберігання документів завжди викликають низку питань: які загальні правила ведення діловодства, як має бути влаштована організація діловодства на підприємстві, де знайти реєстраційні форми діловода? Наші експерти підготували відповіді на ці та інші питання про ведення діловодства на підприємстві.
5486

Подання до ТЦК та СП списку громадян, що підлягають приписці до призовних дільниць: порядок та зразок

Щороку до 1 грудня усі підприємства зобов’язані подавати до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) списки працівників, які підлягають приписці до призовних дільниць. Кого включати в такий список та інші вимоги до подання, — читайте у статті.
41175

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19215

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96916

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці: кому та за яких умов надається

Гарантовані 24 дні відпочинку на рік — не межа. Окрім щорічної основної відпустки, деяким працівникам встановлюються щорічні додаткові відпустки, зокрема — додаткова відпустка за особливий характер праці. Які працівники можуть претендувати на неї та скільки додатково відпочивати, — детально у статті.
26038

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді