Держпраці роз’яснює, коли роботодавець може відмовити працівнику у звільненні та вимагати від нього відпрацювати встановлений у договорі строк

Завчасно розірвати строкові трудові відносини з роботодавцем працівник може лише за наявності причин, передбачених КЗпП.
Держпраці роз’яснює, коли роботодавець може відмовити працівнику у звільненні та вимагати від нього відпрацювати встановлений у договорі строк


За загальним правилом строковий трудовий договір припиняється у разі закінчення терміну його дії (п. 2 ст. 36 КЗпП). Однак, законодавством передбачено й можливість дострокового розірвання такого договору як з ініціативи працівника, так і з ініціативи роботодавця.

⇛ ТОП-5 запитань кадровиків про строковий договір ⇚

Роботодавець зобов’язаний задовольнити вимогу працівника про дострокове розірвання трудового договору, укладеного на певний строк, у таких випадках:

  • хвороба або інвалідність, які перешкоджають виконанню роботи за договором (ч. 1 ст. 39 КЗпП);
  • порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного або трудового договору. У разі звільнення з цієї причини роботодавець зобов’язаний виплатити працівнику вихідну допомогу у розмірі тримісячного середнього заробітку (ст. 44 КЗпП);
  • неможливість продовжувати роботу у випадках, передбачених частиною 1 статті 38 КЗпП, а саме :
    • переїзд на нове місце проживання;
    • переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість;
    • вступ до навчального закладу;
    • неможливість проживання в цій місцевості, підтверджена медичним висновком;
    • вагітність;
    • догляд за дитиною до досягнення нею 14 років або дитиною з інвалідністю;
    • догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи;
    • вихід на пенсію;
    • прийняття на роботу за конкурсом;
    • інші поважні причини.

Управління Держпраці зауважує: які саме причини визнати поважними, у кожному конкретному випадку вирішує роботодавець.

Держпраці роз’яснює, коли роботодавець може відмовити працівнику у звільненні та вимагати від нього відпрацювати встановлений у договорі строкСтроковий договір закінчується під час військової служби — звільняти чи ні

Якщо на його думку, причина не є поважною, роботодавець може відмовити працівнику у достроковому припиненні строкового трудового договору та вимагати відпрацювання встановленого у договорі строку або завершення певної роботи.

Працівник-строковик не повинен дотримуватись двотижневого строку попередження про звільнення. Він вважається звільненим у день, зазначений у наказі про припинення строкового трудового договору.

Коло підстав для звільнення з ініціативи роботодавця значно ширше.

За інформацією Держпраці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Заява про звільнення за власним бажанням

Якщо працівник прийняв рішення завершити кар’єру в компанії, неодмінно шукатиме бланк заяви на звільнення за власним бажанням. Роз’ясніть працівнику, що оформлення такої заяви залежить від причини звільнення. Скачайте та покажіть колезі зразок заяви на звільнення за власним бажанням.
282562

Як зробити запис в трудовій книжці про звільнення за власним бажанням

Запис про звільнення за власним бажанням в трудовій книжці повинен відображати точне формулювання законодавчої норми про звільнення з цієї причини. Які варіанти запису про звільнення за власним бажанням можуть бути та зразки таких записів, — у статті.
129179

Зразок наказу про звільнення за власним бажанням

Роботодавець може звільнити працівника за власним бажанням у строк, про який він просить, у разі неможливості продовжити роботу. Також є ще одна поважна причина, коли працівник може звільнитися за власним бажанням без попередження за два тижні.
86889

Звільнення за власним бажанням: стаття, оформлення, відпрацювання

Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
652430

Зразки заяв про звільнення з роботи

Трудове законодавство надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
632326

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді