У зв’язку зі змінами у режимах роботи підприємств через карантин, Управління додатково закцентовує увагу роботодавців на необхідності дотримуватись норм КЗпП.

Законні алгоритми роботи з персоналом під час карантину
На сьогодні праця жінок у нічний час використовується у багатьох галузях. Необхідність використання такої праці пов’язана з характером виробництва, умовами праці та життя, наявністю так званих «жіночих професій». Необхідність нічних змін може бути зумовлена вимогами технологічного процесу, специфікою послуг, або сезонним характером робіт.
Відповідно до статті 54 КЗпП нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку.
Управління Держпраці у Луганській області наголошує, що КЗпП безкомпромісно захищає здоров’я жінок. Ряд статей забороняє залучати жінок до роботи у нічний час.

Стаття 176 забороняє залучати вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років, до робіт у нічний час, до надурочних робіт і робіт у вихідні дні, також направляти їх у відрядження.
Експрес-курс для керівника підприємства, начальника відділу кадрів та HRD
Стаття 175 КЗпП регламентує, що залучення жінок до робіт у нічний час не допускається, за винятком тих галузей народного господарства, де це викликається особливою необхідністю і дозволяється як тимчасовий захід.
Перелік цих галузей і видів робіт із зазначенням максимальних термінів застосування праці жінок у нічний час затверджується КМУ.
Увага! Обмеження не поширюються на жінок, які працюють на підприємствах, де зайняті лише члени однієї сім’ї (ч. 3 ст. 175 КЗпП).
Держпраці зауважує, що вищезгаданий перелік дотепер не затверджений. Тож, практично застосовувати цей критерій досить складно.
Як продовжити відпустку без збереження заробітної плати через карантин у дитини в школі
Стаття 177 КЗпП забороняє залучати до надурочних робіт або направляти у відрядження жінок, що мають дітей віком від трьох до чотирнадцяти років або дітей з інвалідністю без їх згоди.
За інформацією Держпраці
Переведення годинника на літній час передбачає додавання однієї години до поточного часу. Це зміна, яка зазвичай відбувається весною для економії енергії та кращого використання світлового дня. Про те, чи варто відображати весняне переведення годинника в табелі обліку використання робочого часу та які особливості має перехід на літній час 2025 року — читайте у статті.
Працівник може звернутися до роботодавця з проханням встановити йому індивідуальний графік роботи: раніше починати роботу, раніше закінчувати, зменшити час перерви. На практиці роботодавці ідуть назустріч працівникам, які аргументують таку потребу поважними причинами.
Управління робочим часом є важливим аспектом організації праці на підприємстві. Для ефективного обліку робочого часу роботодавець повинен розробити та затвердити відповідне Положення про облік використання робочого часу, яке регулює правила обліку, реєстрації та контролю за робочим часом працівників. Як скласти наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу — у статті.
Неповний робочий час — це один із видів тривалості робочого часу, передбачений законодавством. Що передбачає неповний робочий час і порядок його встановлення? Для кого встановлюється неповний робочий час? Чи можливе переведення на неповний робочий день під час війни? Як зафіксувати неповний робочий час в штатному розписі? Усе про неповний робочий час в умовах війни та перехід з неповного робочого часу на повний — у статті.
Підсумований облік робочого часу — це досить поширене явище на практиці. Проте, невизначеності в законодавстві щодо окремих його елементів викликають ряд питань. Зокрема, які характеристики має підсумований облік робочого часу і оплата праці, як закріплюється підсумований облік робочого часу в Колективному договорі, чи має свої особливості підсумований облік робочого часу для сумісників. Відповіді на ці та інші запитання щодо підсумованого обліку робочого часу читайте у статті.