Підприємство може отримати і виплатити працівникам допомогу з часткового безробіття, якщо через карантин, спричинений поширенням COVID-19, воно зупинило чи скоротило діяльність.
⇛ Документи для отримання допомоги ⇚
На допомогу можуть розраховувати будь-які суб’єкти: як малого чи середнього підприємництва, зокрема готелі, кафе, ресторани, так і великі підприємства. Підстави — статті 47, 47-1 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI (в редакції Закону від 30.03.2020 № 540-IX, далі — Закон № 5067).
Стаття 47-1 Закону № 5067 визначає, як суб’єкту малого чи середнього підприємництва отримати допомогу з часткового безробіття на період карантину, встановленого КМК з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
- В якому розмірі нададуть допомогу з часткового безробіття працівникам суб’єкта малого чи середнього підприємництва
- В якому розмірі нададуть допомогу з часткового безробіття працівникам суб’єкта малого чи середнього підприємництва
- В якому розмірі нададуть допомогу з часткового безробіття великому підприємству
За межами Закону залишилися суб’єкти мікропідприємництва. Тож у Парламенті зареєстрований законопроєкт, що має усунути цю законодавчу прогалину. Проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про зайнятість населення» (реєстр. № 3366 від 21.04.2020) передбачає, що допомога по частковому безробіттю надаватиметься роботодавцям із числа суб’єктів мікро-, малого та середнього підприємництва за період проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України.
Як отримати допомогу з часткового безробіття суб’єкту великого підприємництва
Ще одна проблема, пов’язана з «частичкою», — нині роботодавець має право звернутися за допомогою з часткового безробіття лише упродовж 30 днів з дня зупинення/скорочення діяльності. Утім, якщо, приміром, підприємство зупинилось 12 березня на виконання Постанови КМУ від 11.03.2020 № 211, то строк звернення за допомогою сплинув 12 квітня. А порядок надання допомоги з часткового безробіття (постанова КМУ від 22.04.2020 № 306) набрав чинності лише 28 квітня.
☝ Визначте, чи маєте право на допомогу
Сподіваємося, що проблему усуне проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про зайнятість населення» щодо збільшення терміну звернення за допомогою по частковому безробіттю у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (реєстр. № 3422 від 30.04.2020). Проєкт передбачає, що роботодавець може звернутися за отриманням коштів для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину протягом 90 календарних днів з дня зупинення (скорочення) діяльності.
шеф-редактор журналу «Кадровик-01» та експертно-правової системи Експертус Кадри
Поки триває карантин, всі кадрові процедури змінили формат.