Як заповнити зворотний бік листка непрацездатності
При обчисленні середньої зарплати для забезпечення допомоги по тимчасовій непрацездатності й по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати в межах граничної суми місячної зарплати, на яку нараховуються страхові внески на страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (ст. 33 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 (далі – Закон № 1105)).
Середньоденна зарплата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати, на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або страхові внески на відповідні види загальнообов'язкового державного соціального страхування, на кількість календарних днів зайнятості (період перебування у трудових відносинах) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, а саме:
- тимчасова непрацездатність,
- відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами,
- відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
- відпустка по догляду за дитиною до досягнення шестирічного віку за медичним висновком,
- відпустка без збереження заробітної плати (далі — поважні причини) (п.п. 3, 32 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266).
ФСС нагадує, що місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду.
Середня зарплата для розрахунку допомоги по вагітності та пологах і допомоги по тимчасовій непрацездатності, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця обчислюється роботодавцями на підставі відомостей, які включаються до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що подаються до ДФС.
Часткове безробіття — це вимушене тимчасове скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) виробництва продукції з причин економічного, технологічного і структурного характеру без припинення трудових відносин (ст. 1 та 471 Закону України «Про зайнятість населення»).
Допомога по частковому безробіттю на період карантину через коронавірус надається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим КМУ, за зверненням роботодавця для її виплати працівникам.
Допомога по частковому безробіттю належить до інших виплат, що не входять до фонду оплати праці (п. 3.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5).
При обчисленні середньоденної заробітної плати, коли до розрахункового періоду входять місяці, в яких застрахована особа отримувала допомогу по частковому безробіттю, така допомога не включається до суми заробітної плати, з якої обчислюється середня заробітна плата. Кількість календарних днів зайнятості (період перебування у трудових відносинах) не зменшується на дні часткового безробіття, оскільки вони не відносяться до поважних причин.
Період отримання виплат за окремими видами соціального страхування включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески, виходячи з розміру мінімального страхового внеску (абз. 2 ч. 1 ст. 21 № 1105).
Отже, періоди отримання застрахованою особою допомоги по частковому безробіттю включаються до страхового стажу за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням з тимчасової втрати працездатності.
За інформацією ФСС