КМУ постановою від 03.06.2020 № 454 виклав у новій редакції Порядок реалізації права на першочергове зарахування до закладів вищої (фахової передвищої) медичної, мистецької та педагогічної освіти за державним (регіональним) замовленням осіб, які уклали угоду про відпрацювання не менше трьох років у сільській місцевості або селищі міського типу, затверджений постановою КМУ від 30.05.2018 № 417 (далі — Порядок).
Порядок визначає механізм реалізації права осіб на першочергове зарахування до закладів вищої (фахової передвищої) освіти для здобуття освіти за медичними (фармацевтичними), мистецькими та педагогічними спеціальностями за державним (регіональним) замовленням:
- як визначити прогнозовану потребу у фахівцях з вищою (фаховою передвищою) освітою медичних (фармацевтичних), мистецьких та педагогічних спеціальностей у сільській місцевості або селищі міського типу. При цьому враховують можливості забезпечення таких фахівців безоплатним користуванням житлом з опаленням і освітленням у межах установлених норм;
- як здійснити відбір осіб, які претендують на укладення угоди про відпрацювання не менше трьох років у сільській місцевості або селищі міського типу (далі - угода) у державних або комунальних закладах охорони здоров’я, культури, мистецьких школах або закладах освіти;
- на яких умовах повинні відпрацювати випускники закладів вищої (фахової передвищої) медичної, мистецької та педагогічної освіти або відшкодувати кошти за навчання.
Випускник, який уклав угоду, повинен у місячний строк після закінчення навчання у закладі вищої (фахової передвищої) освіти прибути до роботодавця та укласти трудовий договір про відпрацювання.
Роботодавці протягом 10 робочих днів повідомляють структурним підрозділам облдержадміністрацій, до компетенції яких належать питання охорони здоров’я, культури та освіти у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, про укладення трудового договору. Зазначені структурні підрозділи контролюють відпрацювання випускниками, а також вживають необхідних заходів, якщо випускник відмовився відшкодувати кошти.
Право на відстрочення виконання зобов’язань щодо відпрацювання мають випускники з числа:
- призваних на строкову військову службу до Збройних Сил та інших військових формувань, військову службу за контрактом. Після закінчення служби випускник повинен у місячний строк прибути до роботодавця та укласти трудовий договір про відпрацювання на умовах, визначених в угоді;
- вагітних; осіб, які мають дитину віком до трьох років або дитину, яка згідно з медичним висновком потребує догляду (до досягнення нею шестирічного віку); одиноких матерів або батьків, які мають дитину з інвалідністю.
Право на звільнення від зобов’язання щодо відпрацювання мають випускники:
- які проходять військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період та отримали посвідчення учасника бойових дій;
- яким після підписання угоди встановлена інвалідність I або II групи або інвалідність I або II групи встановлена дружині (чоловікові) випускника.
У разі коли умови угод, укладених до шлюбу чоловіком і дружиною, не передбачають направлення їх до одного населеного пункту, їх місце роботи визначають за домовленістю з роботодавцями. Якщо при цьому сторони не дійшли згоди, однин з подружжя має право розірвати угоду в односторонньому порядку.
Роботодавець зобов’язаний забезпечити випускника роботою на посаді згідно із штатним розписом.
Якщо є виробнича необхідність роботодавець може прийняти на цю посаду іншого працівника на строк до укладення трудового договору з випускником.
провідний експерт Експертус Кадри