Роботодавець відшкодує моральну шкоду, якщо порушить ділову етику та норми трудового законодавства, а також при втручанні у приватне життя особи внаслідок несанкціонованої фотозйомки

В ВРУ 05.06.2020 зареєстрували проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відшкодування шкоди за біль та жаль» (Законопроект № 3605).
Штрафи на роботодавця
Законопроект № 3605 пропонує викласти статтю 237-1 КЗпП у новій редакції. Роботодавець відшкодовуватиме шкоду за біль та жаль працівнику, якщо порушення його законних прав призвели до моральних та/або душевних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків та/або депресії і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
Порядок відшкодування шкоди за біль та жаль визначатиме законодавство.
Також пропонують внести зміни до Цивільного кодексу України. Шкода за біль та жаль полягає зокрема:
- при втручанні у приватне життя особи внаслідок несанкціонованої фотозйомки, розголошення відомостей про приватне життя, розголошення недостовірної інформації про особу;
- у порушені ділової етики та норм трудового законодавства.
Кримінальна відповідальність за порушення у сфері праці
На думку авторів законопроекту запровадження передбачених законопроектом змін створить правове підґрунтя для реформування законодавства України з метою його інтеграції до європейських цінностей та наддасть можливість наближення соціальних поглядів до європейських у визначені моральної шкоди.
Ольга Догадіна,
провідний експерт Експертус Кадри

Підстави для перевірки дотримання роботодавцем законодавства про працю в мирний час визначені п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823
Законодавство України передбачає ряд штрафів для підприємців та компаній за невиконання вимог трудового законодавства, зокрема за порушення щодо працевлаштування, заробітної плати, охорони праці та інших аспектів трудових відносин. Детальніше про штрафи на роботодавців у 2025 році — у статті.
Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.