Чи має працівник повернути виплачені кошти, якщо суд скасував рішення про поновлення на посаді?

Кошти, виплачені за рішенням суду про поновлення працівника на роботі, не підлягають поверненню, у т. ч. якщо апеляційний суд скасував рішення про поновлення працівника на роботі.

Чи має працівник повернути виплачені кошти, якщо суд скасував рішення про поновлення на посаді?


Роботодавець виплатив колишньому працівнику кошти, у зв’язку з затримкою виконання судового рішення про поновлення на посаді. Однак апеляційний суд скасував рішення місцевого суду та зобов’язав колишнього працівника повернути отримані кошти. Працівник оскаржив рішення суду.

Позиція ВСУ (постанова від 06.05.2020 по справі № 753/22781/17): при вирішенні питання повернення коштів, виплачених за рішенням суду колишньому працівнику, застосовують норми статті 1215 ЦК, а не 1212 ЦК.

Майно, набуте особою без достатньої правової підстави за рахунок іншої особи, не підлягає поверненню.

⇛ Алгоритм поновлення працівника на роботі за рішенням суду ⇚

Не підлягає поверненню заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (ч. 1 ст. 1215 ЦК).

При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладають на платника відповідних грошових сум.

Незважаючи на те, що Апеляційний суд скасував рішення районного суду та відмовив колишньому працівнику в задоволенні позовних вимог про стягнення середнього заробітку за час виконання рішення суду, виплачені кошти поверненню не підлягають.

Ольга Догадіна,

провідний експерт Експертус: Кадри

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Розробка, укладення та виконання колективних договорів

Колективний договір — це угода між роботодавцем та колективом працівників (зазвичай представлений профспілкою), яка регулює умови праці, оплати праці, соціальні пільги, трудові права та обов’язки сторін. У статті ви дізнаєтеся про порядок укладення колективного договору та внесення змін до нього.
6975

Пільги та компенсації чорнобильцям

Чорнобильці мають право на пільги, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII. Обсяг пільг залежить від категорії, до якої віднесено особу, постраждалу від аварії на ЧАЕС.
48005

Оплата праці на підприємстві

Оплата праці — одне із основних питань трудового права, ключовим аспектом якого є поняття «мінімальна зарплата». Система оплати праці в Україні передбачає багато видів: тарифна оплата праці, грейдова оплата праці, безтарифна оплата праці, тарифна система оплати праці, грейдингова система оплати праці, акордна система оплати праці та інші. Щоб не заплутатися у виборі системи оплати праці, читайте матеріал від наших експертів.
24680

Наказ про підвищення окладу: зразок

Наказ належатиме до групи наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання та є первинними документами для нарахування зарплати
107108

Як виплачувати вихідну допомогу при звільненні

Роботодавцям слід пам’ятати як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті
251426

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді