Як оплатити відпускні, якщо працівник просить відпустку із завтрашнього дня, — роз’яснення Держпраці

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Коли працівник просить надати відпустку у стислі строки, не передбачені графіком відпусток, її можна оплатити в термін, визначений окремою угодою між працівником і роботодавцем.

Як оплатити відпускні, якщо працівник просить відпустку із завтрашнього дня, — роз’яснення Держпраці

Чи можливо оплатити відпустку у строк, визначений за згодою працівника і роботодавця?

Роз’яснило Управління Держпраці в Полтавській області.

Держпраці нагадує, що заробітну плату працівникам за час відпустки виплачують не пізніше ніж за три дні до її початку. Такий порядок оплати відпусток встановлений ст.115 КЗпП та ч.1 ст.21 Закону «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон «Про відпустки).

Якщо роботодавець оплатив щорічну відпустку несвоєчасно, на вимогу працівника її необхідно перенести на інший період.

Як продовжити чи перенести відпустку

Конкретний період щорічної відпустки відповідно до графіка відпусток узгоджують працівник і роботодавець. Роботодавець письмово повідомляє працівника про початок відпустки не пізніше, як за два тижні до встановленого графіком строку (ст.10 Закону «Про відпустки»).

Працівник може просити перенести відпустку на інший період, ніж зазначений в графіку відпусток, надати її в стислі терміни. Якщо отримана згода роботодавця і витримано триденний строк виплати відпускних — порушення законодавства не буде.

Як бути, коли працівник за сімейними обставинами просить відпустку з наступного дня після подання заяви?

Держпраці пояснює, що у виняткових випадках, коли неможливо провести оплату відпустки у строки, визначені ст.115 КЗпП та ч.1 ст.21 Закону «Про відпустки», працівник має право вказати в заяві на відпустку термін її оплати, який визначений за згодою з роботодавцем. Такі обставини не порушуватимуть вимоги законодавства про працю.

Кожна особа, яка бере відпустку, передбачену в Конвенції про оплачувані відпустки № 132 (переглянута у 1970 році) Міжнародної організації праці (Конвенцію ратифіковано із заявою Законом України № 2481-ІІІ від 29.05.2001 р. «Про ратифікацію Конвенції Міжнародної організації праці № 132», далі — Конвенція № 132), отримує за повний період цієї відпустки до її початку принаймні свою нормальну чи середню заробітну плату, нараховану відповідно до методу, що визначається компетентним органом влади або іншим відповідним органом у кожній країні. Суму виплати в інший термін необхідно передбачити в угоді, що стосується працівника і роботодавця (ст. 7 Конвенції № 132).

⇛ Онлайн калькулятор дати закінчення відпустки ⇚

Відповідно до норм міжнародного права Україна дотримує чинні міжнародні договори. Якщо таким договором або міжнародною угодою, в яких бере участь Україна, встановлено інші правила, ніж ті, що містить законодавство України про працю — застосовують правила міжнародного договору або міжнародної угоди (ст. 81 КЗпП).

Таким чином, коли є окрема угода між працівником і роботодавцем про отримання відпустки у стислі строки, не передбачені графіком відпусток, її можна оплатити в термін, визначений нормами ст.7 Конвенції № 132.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Усе про відпустки: спецпідбірка для кадровика

З початком відпускної кампанії як у кадровиків та бухгалтерії, так і у працівників виникає немало запитань щодо відпусток, зокрема, про особливості їх надання під час воєнного стану. Відповідні на запитання знайдете в спеціальній підбірці про відпустки
50763

Щорічна відпустка за строковим трудовим договором

Працівник працює більше півроку за строковим трудовим договором на час відпустки основного працівника для догляду за дитиною до трьох років. Чи має він право на щорічну відпустку повної тривалості?
9132

Оформлення компенсації відпустки: зразок та наказ

За бажанням працівника частину щорічної відпустки можна замінити грошовою компенсацією. Скачайте зразки заяви та наказу про виплату грошової компенсації за частину щорічної відпустки за ДСТУ 4163:2020
22651

Відпустка одинокій матері

Одинокою матір’ю вважають жінку, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує й утримує дитину сама.
91563

Відпустки працівникам з інвалідністю

Працівники з інвалідністю належать до соціально незахищених верств населення. Вони потребують більше часу на відпочинок та лікування. Тому інваліди І-ІІІ груп мають пільги щодо тривалості та порядку надання відпустки інваліду. У цій статті — про відпустки інвалідам у воєнний час, про щорічні основні та додаткові відпустки працівникам з інвалідністю.
153438

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді