Чи можливо оплатити відпустку у строк, визначений за згодою працівника і роботодавця?
Роз’яснило Управління Держпраці в Полтавській області.
Держпраці нагадує, що заробітну плату працівникам за час відпустки виплачують не пізніше ніж за три дні до її початку. Такий порядок оплати відпусток встановлений ст.115 КЗпП та ч.1 ст.21 Закону «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон «Про відпустки).
Якщо роботодавець оплатив щорічну відпустку несвоєчасно, на вимогу працівника її необхідно перенести на інший період.
Як продовжити чи перенести відпустку
Конкретний період щорічної відпустки відповідно до графіка відпусток узгоджують працівник і роботодавець. Роботодавець письмово повідомляє працівника про початок відпустки не пізніше, як за два тижні до встановленого графіком строку (ст.10 Закону «Про відпустки»).
Працівник може просити перенести відпустку на інший період, ніж зазначений в графіку відпусток, надати її в стислі терміни. Якщо отримана згода роботодавця і витримано триденний строк виплати відпускних — порушення законодавства не буде.
Як бути, коли працівник за сімейними обставинами просить відпустку з наступного дня після подання заяви?
Держпраці пояснює, що у виняткових випадках, коли неможливо провести оплату відпустки у строки, визначені ст.115 КЗпП та ч.1 ст.21 Закону «Про відпустки», працівник має право вказати в заяві на відпустку термін її оплати, який визначений за згодою з роботодавцем. Такі обставини не порушуватимуть вимоги законодавства про працю.
Кожна особа, яка бере відпустку, передбачену в Конвенції про оплачувані відпустки № 132 (переглянута у 1970 році) Міжнародної організації праці (Конвенцію ратифіковано із заявою Законом України № 2481-ІІІ від 29.05.2001 р. «Про ратифікацію Конвенції Міжнародної організації праці № 132», далі — Конвенція № 132), отримує за повний період цієї відпустки до її початку принаймні свою нормальну чи середню заробітну плату, нараховану відповідно до методу, що визначається компетентним органом влади або іншим відповідним органом у кожній країні. Суму виплати в інший термін необхідно передбачити в угоді, що стосується працівника і роботодавця (ст. 7 Конвенції № 132).
⇛ Онлайн калькулятор дати закінчення відпустки ⇚
Відповідно до норм міжнародного права Україна дотримує чинні міжнародні договори. Якщо таким договором або міжнародною угодою, в яких бере участь Україна, встановлено інші правила, ніж ті, що містить законодавство України про працю — застосовують правила міжнародного договору або міжнародної угоди (ст. 81 КЗпП).
Таким чином, коли є окрема угода між працівником і роботодавцем про отримання відпустки у стислі строки, не передбачені графіком відпусток, її можна оплатити в термін, визначений нормами ст.7 Конвенції № 132.
експерт Експертус Кадри