Як уряд розподілив 66 млрд грн з Фонду боротьби з COVID-19

Як уряд розподілив 66 млрд грн з Фонду боротьби з COVID-19

МФУ на постійній основі висвітлює інформацію про фінансовий стан Фонду, отримувачів коштів, цілі та обсяги їх використання. Фонд був створений насамперед для фінансування додаткових видатків на охорону здоров'я та соціальних видатків, безпосередньо пов'язаних із епідемією коронавірусної інфекції COVID-19.

⇛ Чи зобов’язаний роботодавець робити працівникам тести на коронавірус ⇚

Від початку у Фонд закладалося 64,7 млрд грн. Враховуючи зміни, ухвалені закони України та рішення Уряду обсяг Фонду склав 66 млрд гривень.

Станом на 24.07.2020 року Уряд розподілив 66 млрд грн коштів Фонду боротьби з COVID-19 за пріоритетними напрямами. Таким чином, обсяг виділених коштів з Фонду досягнув обсягу бюджетного призначення, затвердженого в держбюджеті на 2020 рік для Фонду.

Касові видатки коштів фонду станом на 23.07.2020 року склали 9,8 млрд гривень.

Кошти розподілено таким чином:

  • 16 млрд виділено для системи охорони здоров’я, зокрема для забезпечення медиків засобами індивідуального захисту, для виплати їм підвищеної заробітної плати, закупівлі для лікарень необхідного обладнання, у тому числі апаратів штучного дихання, а також для будівництва, реконструкції та ремонту приймальних відділень опорних закладів охорони здоров'я у госпітальних округах.
  • Близько 7 млрд виділено для фінансування фонду з безробіття, з яких 2,7 млрд виділено на допомогу з часткового безробіття.
  • 1,2 млрд виділено Мінсоцполітики для фізичних осіб підприємців, які не можуть працювати через карантинні обмеження і мають дітей віком до 10 років.
  • 2,5 млрд спрямовано на доплати військовослужбовцям, поліцейським та відповідним категоріям, які забезпечують життєдіяльність населення.
  • 35 млрд піде на реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг.

Детальніше ознайомитись з напрямками використання коштів фонду боротьби з COVID-19, а також з касовими видатками за окремими напрямами можна на інтерактивній інфографіці МФУ.

Карантин продовжено до 31 серпня. Що під забороною?

Нагадаємо, термін дії Фонду розрахований на період карантину і наступні після його офіційного звершення 30 днів. Крім того, Держаудитслужба здійснює безперервний контроль за використанням коштів, які спрямовуються в межах Фонду, задля уникнення чи виявлення можливих зловживань із використанням коштів Фонду.

image70

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершуємо діловодний 2024-й та розпочинаємо 2025-й: шість невідкладних справ

Завершення діловодного року — це завжди звітність, журнали з діловодства та перевірка ведення документообігу протягом року. Правила організації діловодства та архівного зберігання документів завжди викликають низку питань: які загальні правила ведення діловодства, як має бути влаштована організація діловодства на підприємстві, де знайти реєстраційні форми діловода? Наші експерти підготували відповіді на ці та інші питання про ведення діловодства на підприємстві.
5491

Подання до ТЦК та СП списку громадян, що підлягають приписці до призовних дільниць: порядок та зразок

Щороку до 1 грудня усі підприємства зобов’язані подавати до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) списки працівників, які підлягають приписці до призовних дільниць. Кого включати в такий список та інші вимоги до подання, — читайте у статті.
41211

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19249

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96951

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці: кому та за яких умов надається

Гарантовані 24 дні відпочинку на рік — не межа. Окрім щорічної основної відпустки, деяким працівникам встановлюються щорічні додаткові відпустки, зокрема — додаткова відпустка за особливий характер праці. Які працівники можуть претендувати на неї та скільки додатково відпочивати, — детально у статті.
26048

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді