“Одне з перших правил — це відокремити повних тезок від особи, що перевіряється”, — коментує ситуацію керівник детективного агентства "Бюро Рись" Руслан Болгов, і додає: “Влаштовуючись на роботу, людина дає згоду на обробку її персональних даних. Я теж здійснюю перевірку фізичних осіб. Але всю інформацію, яку збираєш про людину, необхідно ретельно перевіряти”.
То як необхідно було здійснювати перевірку, щоб не обмовити кандидата?
Перевіряючи у відкритих джерелах дані про особу, можна натрапити на її повну тезку (особу, у якої прізвище, ім’я та по батькові повністю збігається). Як виключити осіб з аналогічним ПІБ, розповів Юрій Томін, аналітик та комплаєнс-офіцер YouControl, системи для перевірки контрагентів.
Для виключення збігів, що трапляються у судових справах, потрібно звертати увагу на такі непрямі докази зв'язку:
1) місце знаходження судових органів, що виносили рішення по особах. Ймовірно, розташування суду має збігатися з містом або районом реєстрації/проживання особи, яку ви перевіряєте, проте такий збіг не обов'язковий;
2) інші сторони по справі. Можна зіставити їх з ПІБ родичів або знайомих особи, котру перевіряєте;
3) описова частина судового документу по справі, в якій зазвичай фігурують додаткові ідентифікатори, такі як:
- уродженцем якої країни та якого міста є особа;
- її сімейний стан;
- кількість дітей;
- освіта чи місце роботи та займана посада;
- марка автомобілю, у випадку наявних порушень, пов'язаних із ДТП;
- місто чи адреса скоєння злочину тощо.
Також слід розуміти взагалі поширеність ПІБ, оскільки деякі є дуже поширеними, навіть в межах міста, а деякі — унікальні на всю Україну. Це може значно полегшити аналіз даних.
Для інших видів даних, в яких пошук відбувається лише за ПІБ (наприклад, директори в компанії, боржники Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, участь у виборах, фінансування партій, корупційні правопорушення та звільнення за люстрацією), також можуть бути збіги. Тут слід звертати увагу на такі дані:
- місце роботи та/або займана посада на час актуальності запису;
- КВЕД та адресу юридичної особи та її учасників, з якою пов'язане ПІБ;
- адресу органу, який фігурує у записі.
На біс: додаткові дані для перевірки
Наявність коду ІПН фізособи допоможе перевірити, чи володіє вона нерухомістю або авто, та уточнити певні критерії збігу за простроченими борговими зобов’язаннями.
Якщо ви встановили зв'язок особи, котру перевіряєте, з певною компанією (наприклад, особа була керівником) — обов'язково перевіряйте ділову репутацію такої компанії, оскільки виявлені ризик-фактори юридичної особи можуть бути викликані саме діяльністю її керівника. Зіставляйте часові періоди зайняття посади з періодами виявлених порушень.
Наостанок, хочемо додати, що відкриті дані — це, перш за все, дані, які потребують аналізу. Не можна поверхнево сприймати отриману інформацію та “ставити діагноз”. Остаточне рішення про співпрацю має бути зваженим й прийматися на основі перевірки та дослідження всіх наявних даних.