Як перевіряти інформацію про кандидата на роботу і не потрапити в пастку "повних тезок". Гайд від YouControl

Нещодавно служба безпеки одного підприємства перед працевлаштуванням людини в компанію здійснила перевірку наявних даних про неї й виявила судові документи, де було вказано особу з аналогічним ПІБ. У результаті, кандидату “приписали” навмисне вбивство і 8 років ув’язнення з подальшим достроковим звільненням та відмовили у працевлаштуванні. От тільки фахівці СБ зовсім проігнорували можливість повного збігу за ПІБ, ретельну звірку та аналіз інших даних

Як перевіряти інформацію про кандидата на роботу і не потрапити в пастку

“Одне з перших правил — це відокремити повних тезок від особи, що перевіряється”, — коментує ситуацію керівник детективного агентства "Бюро Рись" Руслан Болгов, і додає: “Влаштовуючись на роботу, людина дає згоду на обробку її персональних даних. Я теж здійснюю перевірку фізичних осіб. Але всю інформацію, яку збираєш про людину, необхідно ретельно перевіряти”.

Як оформляти документи за ДСТУ 4163:2020

То як необхідно було здійснювати перевірку, щоб не обмовити кандидата?

Перевіряючи у відкритих джерелах дані про особу, можна натрапити на її повну тезку (особу, у якої прізвище, ім’я та по батькові повністю збігається). Як виключити осіб з аналогічним ПІБ, розповів Юрій Томін, аналітик та комплаєнс-офіцер YouControl, системи для перевірки контрагентів.

Для виключення збігів, що трапляються у судових справах, потрібно звертати увагу на такі непрямі докази зв'язку:

1) місце знаходження судових органів, що виносили рішення по особах. Ймовірно, розташування суду має збігатися з містом або районом реєстрації/проживання особи, яку ви перевіряєте, проте такий збіг не обов'язковий;

2) інші сторони по справі. Можна зіставити їх з ПІБ родичів або знайомих особи, котру перевіряєте;

3) описова частина судового документу по справі, в якій зазвичай фігурують додаткові ідентифікатори, такі як:

  • уродженцем якої країни та якого міста є особа;
  • її сімейний стан;
  • кількість дітей;
  • освіта чи місце роботи та займана посада;
  • марка автомобілю, у випадку наявних порушень, пов'язаних із ДТП;
  • місто чи адреса скоєння злочину тощо.

Також слід розуміти взагалі поширеність ПІБ, оскільки деякі є дуже поширеними, навіть в межах міста, а деякі — унікальні на всю Україну. Це може значно полегшити аналіз даних.

Для інших видів даних, в яких пошук відбувається лише за ПІБ (наприклад, директори в компанії, боржники Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, участь у виборах, фінансування партій, корупційні правопорушення та звільнення за люстрацією), також можуть бути збіги. Тут слід звертати увагу на такі дані:

  • місце роботи та/або займана посада на час актуальності запису;
  • КВЕД та адресу юридичної особи та її учасників, з якою пов'язане ПІБ;
  • адресу органу, який фігурує у записі.

Штрафи 2022

На біс: додаткові дані для перевірки 

Наявність коду ІПН фізособи допоможе перевірити, чи володіє вона нерухомістю або авто, та уточнити певні критерії збігу за простроченими борговими зобов’язаннями.

Якщо ви встановили зв'язок особи, котру перевіряєте, з певною компанією (наприклад, особа була керівником) — обов'язково перевіряйте ділову репутацію такої компанії, оскільки виявлені ризик-фактори юридичної особи можуть бути викликані саме діяльністю її керівника. Зіставляйте часові періоди зайняття посади з періодами виявлених порушень.

Наостанок, хочемо додати, що відкриті дані — це, перш за все, дані, які потребують аналізу. Не можна поверхнево сприймати отриману інформацію та “ставити діагноз”. Остаточне рішення про співпрацю має бути зваженим й прийматися на основі перевірки та дослідження всіх наявних даних.

image71

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19244

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
118853

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
521015

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
481

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
33378

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді