Мінекономіки листом від 18.06.2020 № 3511-06/37744-09 нагадує, що за працівниками, яких направляють для підвищення кваліфікації, зберігають місце роботи (посаду) і проводять виплати, передбачені законодавством (ст. 122 КЗпП).
Мінімальні гарантії працівникам: збереження середньої заробітної плати за основним місцем роботи за час навчання; оплату вартості проїзду працівника до місця навчання і назад; виплату добових за кожний день перебування в дорозі у розмірі, встановленому законодавством для службових відряджень (у перший місяць навчання) встановлює пункт 1 Постанови КМУ «Про гарантії для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки, навчання інших професій з відривом від виробництва» від 28.06.97 р. № 695 (далі — Постанова № 695).
МОН Наказом від 25.04.2013 р. № 466 затвердило «Положення про дистанційне навчання» та визначило, що суб’єкти дистанційного навчання під час навчальних занять отримують навчальні матеріали, відео-, аудіо-, графічну та текстову інформацію у синхронному або асинхронному режимі.
Мінекономіки зазначає, що працівник, який навчається дистанційно, не здійснює поїздки до місця навчання та, відповідно, не перебуває в дорозі, а також не здійснює витрати на проживання у зв'язку з переїздом на навчання. Тому відшкодування таких витрат (вартості проїзду, добових, витрат, пов'язаних з наймом житлового приміщення) не здійснюють. Водночас у разі, якщо працівник підтвердить відповідні витрати, гарантії, передбачені Постановою № 695, мають бути забезпеченими.
Також, зазначає Мінекономіки, заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу (ст. 1 Закону «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР). Якщо працівника за дистанційної форми навчання не увільняють від виконання трудових обов'язків і він продовжує працювати, йому нараховують та виплачують заробітну плати за відпрацьований час.
Тобто, навчання здійснюють всупереч пункту 1 постанови № 695, не застосовують норму «з відривом від виробництва», тому підстав для збереження середнього заробітку за цей час Мінекономіки не вбачає.
Одночасно Мінекономіки зазначає, що його листи не є нормативно-правовими актами та мають інформаційно-рекомендаційний характер.
експерт Експертус Кадри