За дистанційної роботи можна працювати у будь-якому громадському місці, але не цілодобово. Роз’яснює Мінекономіки

Працівник не повинен працювати цілодобово, може самостійно обирати місце для дистанційної роботи, працювати вдома або у громадському місці та використовувати комп’ютерну техніку чи будь-які інші пристрої.

За дистанційної роботи можна працювати у будь-якому громадському місці, але не цілодобово. Роз’яснює Мінекономіки

Мінекономіки листом від 23.06.2020 № 3501-06/38745-07 нагадує, що дистанційна (надомна) робота — це така форма організації праці, коли працівник виконує роботу за місцем його проживання чи в іншому місці за його вибором у тому числі за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, але поза приміщенням роботодавця (ст. 60 КЗпП).

Як табелювати дистанційну роботу

Зі змісту наведеної норми Мінекономіки дійшло висновку про те, що надомна робота є різновидом дистанційної, оскільки її можна виконувати, в тому числі, вдома.

Законодавство не обмежує право працівника самостійно обирати місце для дистанційної роботи та не містить особливі вимоги до нього та характеру виконуваних робіт, як це визначало «Положення про умови праці надомників», затверджене Постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29.09.81 р. № 275/17-99 та ще донедавна застосовувалось у частині, яка не суперечить чинному законодавству. Тому житлово-побутові умови працівника не обстежують, він може використовувати комп'ютерну техніку чи будь-який інший пристрій та виконувати роботу вдома, у громадському місці тощо.

Також Мінекономіки зазначає, що роботодавець не може встановити дистанційну (надомну) роботу без згоди працівника, оскільки домовленість про такий режим роботи має бути визначена в письмовому трудовому договорі, як при прийнятті на роботу, так і згодом відповідно до статті 24 КЗпП.

Відповідно до частини десятої статті 60 КЗпП при дистанційній (надомній) роботі працівники розподіляють робочий час на свій розсуд, на них не поширюють правила внутрішнього трудового розпорядку, якщо інше не передбачено у трудовому договорі. При цьому загальна тривалість робочого часу не може перевищувати норм, передбачених статтями 50 і 51 цього Кодексу. Роботодавець забезпечує облік робочих годин та використовує для цього будь-які способи, щодо яких сторони трудового договору дійшли згоди.

⇛ Норма робочого часу на 2021 рік ⇚

Пункт 23 Рекомендацій Міжнародної організації праці щодо надомної праці № 184 також визначає, що термін виконання робочого завдання не повинен позбавляти надомника можливості користуватися щоденним або щотижневим відпочинком порівняно з тим, яким користуються інші працівники.

Тобто дистанційна робота не означає цілодобове виконання роботи чи роботу у вихідні і святкові дні.

Якщо працівник і роботодавець письмово не домовились про інше, дистанційна (надомна) робота передбачає оплату праці в повному обсязі та в строки, визначені діючим трудовим договором (ч. 12 ст. 60 КЗпП).

Одночасно нагадуємо, що листи міністерства не є нормативно-правовими актами, вони мають інформаційно-рекомендаційний характер.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Виробничий календар 2025

Норми тривалості робочого часу для п’ятиденки і шестиденки на 2025 рік обчислила провідний експерт із трудового законодавства Олена Петровська.
15951

Виробничий календар на листопад 2024

Календар кадровика на листопад 2024 — зручний спосіб, щоб тримати під рукою найважливішу інформацію та прикрасити робочий стіл і створити чудовий настрій.
10031

Запровадження гнучкого режиму роботи на підприємстві

За письмовим погодженням між працівником і роботодавцем незалежно від форми власності для працівника можна встановити гнучкий режим робочого часу. Гнучкий графік роботи регулюється ст. 60 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Які особливості має гнучкий графік роботи під час воєнного стану читайте у статті
14902

Виробничий календар на жовтень 2024

Середину оксамитового сезону прикрасить виробничий календар на жовтень 2024. Скачайте приємний фон для робочого столу, відвідайте фахові заходи та тримайте під рукою розрахунок тривалості робочого часу у жовтні 2024.
17642

Вихідні 2025

В Україні неробочі та святкові дні 2025 року визначаються відповідно до чинного трудового законодавства. Це офіційно встановлені святкові дні, коли не працюють більшість організацій, а також неробочі дні, які можуть включати інші святкові дати або додаткові вихідні, що утворюються за рахунок переносу.
3273

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді