Лікарняний під час простою не з вини працівника треба оплатити. Позиція Мінсоцполітики

Експерти Експертус Кадри мають іншу думку.
Лікарняний під час простою не з вини працівника треба оплатити. Позиція Мінсоцполітики

Мінсоцполітики листом від 23.06.2020 р. N 6387/0/290-20/45 нагадує, що простій — це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ст.34 КЗпП).

Час простою не з вини працівника, в тому числі на період оголошення карантину, встановленого КМУ, оплачують з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) (абз. 1 ст. 113 КЗпП).

☝ Простій на підприємстві: оформлення, оплата, припинення

Умови надання допомоги по тимчасовій непрацездатності визначає Закон «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі ― Закон № 1105).

Відповідно до статті 22 Закону № 1105 допомогу по тимчасовій непрацездатності надають застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати у разі настання в неї страхового випадку.

Разом з тим стаття 23 Закону № 1105 встановлює підстави для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності. Зокрема, допомогу по тимчасовій непрацездатності не надають:

  • у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину;
  • у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю з метою ухилення від роботи чи інших обов'язків або симуляції хвороби;
  • за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;
  • за час примусового лікування, призначеного за постановою суду; у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'янінням;
  • за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв'язку з навчанням.

Тож, зазначає Мінсоцполітики, період простою підприємства не входить до переліку підстав для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (ст. 31 Закону № 1105).

Порядок і умови видачі листка непрацездатності визначає «Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян», затверджена наказом МОЗ від 13.11.2001 № 455, зареєстрованим, яка також не містить положення, відповідно до якого листок непрацездатності не видають у період простою підприємства.

Як оплачувати час простою

Зі змісту наведених норм Мінсоцполітики робить висновок, що допомогу по тимчасовій непрацездатності під час простою підприємства не з вини працівника надають на загальних підставах.

Експерти Експертус Кадри не погоджуються з такою позицією міністерства та вважають, що під час простою трудові відносини з працівниками не припиняють.

Тобто страховий випадок настає під час роботи. Допомогу по тимчасовій непрацездатності надають застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату зарплати чи доходу (ч. 1 ст. 22 Закону № 1105).

Тож, чи оплачувати лікарняний, який видали працівнику під час простою, залежить від того, чи втратить він заробіток під час простою. Якщо працівник під час простою має перебувати вдома і йде на лікарняний — він не втратить право на оплату простою. Якщо простій закінчився, а працівник далі хворіє — лікарняний оплачують із дати закінчення простою.

Докладніше позиція експертів.

Зазначимо, що у листі від 31.07.2015 № 445/18/99-15 Мінсоцполітики дотримувало іншої думки.

Додамо нагадування Мін’юсту, що листи міністерств не встановлюють норм права і мають лише інформаційний характер.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор календарних днів у періоді

Калькулятор календарних днів у періоді — зручна та потрібна функція для працівників кадрової служби та бухгалтерів. Калькулятор робочих днів, калькулятор днів з дати, калькулятор робочих днів між датами, калькулятор днів дати за днем та калькулятор місяців між датами — онлайн-помічник.
5714

Як обчислити страховий стаж для лікарняного

Щоб обчислити суму допомоги з тимчасової непрацездатності необхідно здійснити розрахунок страхового стажу для оплати лікарняних. Що входить в страховий стаж для лікарняного? Як визначити страховий стаж для оплати лікарняного? Як впливає страховий стаж на лікарняний? Відповіді на ці питання та все, що вам потрібно знати про страховий стаж для лікарняного — у статті.
143734

Максимальний термін перебування на лікарняному при різних захворюваннях

Лікарняний лист — офіційний документ, що видається людині при встановленні її непрацездатності та є підставою для звільнення від основної роботи. Максимальний термін перебування на лікарняному в Україні різниться залежно від захворювання, його тяжкості, ускладнень. Усе про орієнтовні терміни тимчасової непрацездатності та граничний термін перебування на лікарняному — у статті.
165849

Відпустка для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю: стаж та допомога

За потреби по закінченню відпустки для догляду за дитиною до 3 років працівники вправі оформити відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю. У статті ви знайдете зразок заяви та наказу на таку відпустку, а також дізнаєтеся чи зараховується цей період відпустки до стажу для надання щорічних відпусток та лікарняного, а також про те, як така відпустка впливає на розмір допомоги з тимчасової непрацездатності після повернення на роботу.
29945

Лікарняний під час відпустки

Лікарняний під час відпустки — це право працівника. Але як про це може дізнатися кадровик? Які його подальші дії? Чи відшкодовується лікарняний під час відпустки за власний рахунок? Які особливості має перенесення відпустки у зв’язку з хворобою? Чи оплачується лікарняний під час відпустки по догляду за дитиною? Про перенесення відпустки у зв’язку з лікарняним, — у статті.
106339

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді