Фонд соцстраху роз’яснив, що роботодавець за власні кошти оплачує перші п’ять днів хвороби, незалежно від звільнення працівника.
Підстави для відмови в оплаті лікарняного
В інтернеті поширюють інформацію, ніби роботодавець оплачує тільки дні хвороби по день звільнення, а ФСС — з шостого дня хвороби. Тобто роботодавець не повинен оплатити працівнику дні з наступного дня після звільнення і по п’ятий день хвороби.
Проте Фонд соціального страхування України 06.08.2020 роз’яснив, що він гарантує надання матеріального забезпечення у зв’язку із тимчасовою втратою працездатності застрахованих осіб, якщо хвороба триває і після звільнення.
Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок хвороби або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, а також в разі ізоляції від COVID-19 виплачується ФСС застрахованим особам, починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності, незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Перші п’ять днів тимчасової непрацездатності оплачують за рахунок коштів роботодавця. ФСС зауважує, що звільнення під час тимчасової непрацездатності не є підставою для відмови в оплаті лікарняного.
Також ФСС нагадав, що розмір допомоги з тимчасової втрати працездатності залежить від тривалості страхового стажу та складає:
- 50% середньої заробітної плати (якщо стаж не перевищує 3 років),
- 60% (при стажі від 3 до 5 років),
- 70% (від 5 до 8 років) і 100% (якщо стаж – понад 8 років, або за наявності пільг відповідно до законодавства).
Сума виплат від Фонду за час ізоляції від COVID-19 складає 50% середнього доходу незалежно від тривалості страхового стажу, і 100% середнього доходу — для медичних працівників.
До речі, такої ж думки дотримуються експерти Експертус Кадри. Докладно — Скільки днів лікарняного оплачує роботодавець, якщо працівник звільняється під час хвороби
Ірина Житкова,
керівник групи експертів Експертус: Кадри
Все, що має знати фахівець кадрової служби про лікарняні, ми зібрали в єдиній консультації.
Калькулятор календарних днів у періоді — зручна та потрібна функція для працівників кадрової служби та бухгалтерів. Калькулятор робочих днів, калькулятор днів з дати, калькулятор робочих днів між датами, калькулятор днів дати за днем та калькулятор місяців між датами — онлайн-помічник.
Щоб обчислити суму допомоги з тимчасової непрацездатності необхідно здійснити розрахунок страхового стажу для оплати лікарняних. Що входить в страховий стаж для лікарняного? Як визначити страховий стаж для оплати лікарняного? Як впливає страховий стаж на лікарняний? Відповіді на ці питання та все, що вам потрібно знати про страховий стаж для лікарняного — у статті.
Лікарняний лист — офіційний документ, що видається людині при встановленні її непрацездатності та є підставою для звільнення від основної роботи. Максимальний термін перебування на лікарняному в Україні різниться залежно від захворювання, його тяжкості, ускладнень. Усе про орієнтовні терміни тимчасової непрацездатності та граничний термін перебування на лікарняному — у статті.
За потреби по закінченню відпустки для догляду за дитиною до 3 років працівники вправі оформити відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю. У статті ви знайдете зразок заяви та наказу на таку відпустку, а також дізнаєтеся чи зараховується цей період відпустки до стажу для надання щорічних відпусток та лікарняного, а також про те, як така відпустка впливає на розмір допомоги з тимчасової непрацездатності після повернення на роботу.
Лікарняний під час відпустки — це право працівника. Але як про це може дізнатися кадровик? Які його подальші дії? Чи відшкодовується лікарняний під час відпустки за власний рахунок? Які особливості має перенесення відпустки у зв’язку з хворобою? Чи оплачується лікарняний під час відпустки по догляду за дитиною? Про перенесення відпустки у зв’язку з лікарняним, — у статті.