Нині у ЗМІ широко обговорюється президентський законопроєкт № 3963 про підвищення з 01.09.2020 року мінімальної заробітної плати до 5000 грн. При цьому значна кількість експертів попереджує про загрози від такого рішення: зростання дефіциту бюджету, прискорення інфляційних процесів, проблеми для бізнесу тощо.
Міжнародна організація праці (МОП) вважає, що підвищення мінімального рівня оплати праці скорочує бідність і нерівність, а також підвищує сукупний попит та економічне зростання.
Намагання загальмувати підвищення МЗП в Україні та рівня трудових доходів блокує виконання країною домовленостей та зобов’язань, які зафіксовані в Угоді про асоціацію «Україна-ЄС», Цілях сталого розвитку 2016-2030 рр., Генеральній угоді на 2019-2021 роки, основоположних Конвенціях МОП.
Федерація професійних спілок України вважає, що політика економії щодо обмеження витрат на підвищення доходів населення, насамперед заробітної плати, стримуватиме підвищення купівельної спроможності населення та розширення внутрішнього попиту. Це загрожує більш глибокою стагнацією економіки, подальшим зниженням обсягів виробництва і послуг в її реальному секторі, зростанням зовнішньої трудової міграції кваліфікованих працівників.
Профспілки не можуть допустити, щоб права та інтереси мільйонів працівників ігнорувалися або ж були порушеними. Ці питання мають бути сферою компетенції і регулювання сторін соціального діалогу на національному рівні. Тому, ФПУ наголошує на необхідності залучення Урядом до діалогу представників профспілок і роботодавців для узгодження позицій з соціально-трудових питань під час формування проєктів Держбюджету України та відповідних програм.
ФПУ інформує, що за висновками МОП, розмір української мінімальної заробітної плати є найнижчою національною ставкою мінімальної заробітної плати в Європі, і її рівень недостатній для задоволення основних потреб працівників та їхніх сімей. Сьогодні мінімальна заробітна плата в Україні (у перерахунку в євро) трохи перевищує 150 євро. Одночасно цей показник дорівнює в Німеччині — 1584 євро, Польщі — 611 євро, Литві — 607 євро, Чехії — 575 євро, Угорщині — 487 євро.
Фактичнийрозмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб в цінах червня цього року склав 5149 грн, що на 426 грн перевищує розмір мінімальної заробітної плати.
Співвідношення мінімальної заробітної плати (4723 грн) до середньої (11 579 грн) у червні 2020 р. склало 40,8%. При цьому Міжнародна організація праці і Світовий банк рекомендує співвідношення на рівні 50–60%. Генеральною угодою на 2019-2021 роки, також, передбачено забезпечення співвідношення мінімальної заробітної плати до середньомісячної на рівні 50% на кінець року.
Середня заробітна плата в Україні у червні 2020 року становила 11 579 грн та в перерахунку в євро знизилася до 385 євро у порівнянні з 404 євро у лютому цього року.
За інформацією ФПУ