За що штрафують ФОП-роботодавця. Судова практика

Інспекційні відвідування фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності без створення юридичної особи з правом найму, та фізичних осіб, які використовують найману працю, пов`язану з наданням послуг, тривають і під час карантину.

За що штрафують ФОП-роботодавця. Судова практика

17.07.2020 Управління Держпраці у Тернопільській області провело інспекційне відвідування фізичної особи — підприємця (далі — ФОП) та встановило наступні порушення:

  • трудові книжки працівників, які працюють на умовах трудового договору у ФОП без створення юридичної особи з правом найму, не зберігають безпосередньо працівники;
  • виплату заробітної плати проводять не регулярно в робочі дні, обумовлені договором або нормативним актом роботодавця, рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що перевищує 16 календарних днів, пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюють виплату (ч.1 та ч.2 ст. 115 КЗпП, ст. 24 Закону «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР);
  • при звільненні працівника виплату сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, не провадять в день звільнення (ч.1 ст. 116 КЗпП);
  • належно оформлену трудову книжку не видають працівнику у день звільнення (ч.1 ст. 47 КЗпП);
  • при звільненні працівника йому не виплачують грошову компенсацію за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (ч.1 ст. 83 КЗпП).

Додатковими доказами вини ФОП слугували платіжні відомості на виплату заробітної плати та авансу за період перевірки, наказ про звільнення з роботи та розписка звільненого працівника про отримання грошових коштів.

Кого, за що і на скільки карають грошима у 2020 році

Такі дії ФОП містять ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУАП — порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами — підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи — підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України «Про звернення громадян», або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.

Суд визнав ФОП винним у вчиненні адміністративного правопорушення та наклав штраф в розмірі 30 НМДГ — 510 грн.

Олена Петровська

за матеріалами Єдиного державного реєстру судових рішень

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Відповідальність за порушення законодавства про відпустки

Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
27192

Відповідальність за порушення військового обліку на підприємстві

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
10148

Відповідальність за неведення особової картки П-2

Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.
27005

Штрафи на роботодавців у 2023 році

За порушення у 2023 році так само будуть карати грошима. Роботодавець сплачує штраф (ст. 265 КЗпП). Винну посадову особу суд притягує до адміністративної відповідальності (ст. 41 КпАП)
30889

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді