На скільки оштрафують роботодавця за відсутність посадової інструкції бухгалтера?

Держпраці наголошує, що посадові інструкції мають бути не лише на підприємствах, але й у ФОП-роботодавців.

На скільки оштрафують роботодавця за відсутність посадової інструкції бухгалтера?

Посадова інструкція — це документ на підприємстві, який врегульовує функціональні обов’язки та права працівників, вимоги щодо їх освіти та кваліфікації на посадах, які є у штатному розписі.


Існує безліч підприємств (особливо малих), де посадові інструкції відсутні чи роздруковані типові, суто формальні, а на практиці їх ніхто не дотримується. Хоча законодавством не заборонено відхилятися від типових інструкцій. Головна перевага наявності реальних посадових інструкцій — кожен знає, за що він відповідає.

Управління Держпраці у Кіровоградській області нагадує, що відсутність посадової інструкції — це порушення трудового законодавства. Тобто за відсутність посадової інструкції передбачено штраф за ст. 265 КЗпП — «порушення інших вимог трудового законодавства» — 1 мінімальна зарплата, що з 1 вересня 2020 року становить 5000 грн. При цьому його можна накласти за кожну відсутню посадову інструкцію за посадами штатного розпису.

Увага! Посадові інструкції для бухгалтерів мають бути не лише на підприємствах, але й у ФОПів, якщо вони мають найманих працівників та оформляють трудові відносини з бухгалтером.

Кадрові документи, які має вести ФОП

Незалежно від того, чи це юрособа, чи фізична особа — підприємець, роботодавець має роз’яснити працівникові його права і обов’язки (ч. 1 ст. 29 КЗпП). Саме ця норма трактує обов’язковість наявності посадових інструкцій.

Посадова інструкція бухгалтера складається на основі Національного класифікатора професій (наказ Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327) та Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників ДК 003:2010 (наказ Мінпраці від 29.12.2004 № 336. Для складання посадових інструкцій бухгалтерів можна також звернутися до ч. 7 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996, де визначаються обов’язки головного бухгалтера. Крім того, у пригоді можуть стати правила внутрішнього трудового розпорядку, статут чи інші внутрішні документи підприємства, якщо в них визначаються певні обов’язки, які має виконувати бухгалтер.

Розробляти посадові інструкції має керівник підприємства з залученням керівника кадрової служби, а також керівників відповідних підрозділів, наприклад, головного бухгалтера.

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Посадова інструкція головного бухгалтера для скачування

Посадові інструкція головбуха — перший крок до взаєморозуміння роботодавця та підлеглого. Саме у цьому документі регламентують кваліфікаційні вимоги, права, відповідальність і посадові обовя'зки головного бухгалтера. Щоб ви правильно склали таку посадову інструкцію, експерти підготували зразок за ДСТУ 4163:2020. Залишилось лише скачати
54439

Посадова інструкція заступника директора: як скласти

Заступник директора — це та людина, яка може повністю взяти на себе повноваження керівника за його відсутності. Як засвідчує практика, обов’язки заступників далеко не завжди відповідають тим, які визначено для перших керівників. Який обсяг завдань, обов’язків і прав доцільно передбачити в посадових інструкціях заступників директора підприємства? Відповіді знайдете у статті.
46108

Посадова інструкція інспектора з військового обліку

Необхідно скласти посадову інструкцію відповідального за військовий облік на підприємстві, але не знаєте з чого почати? Ми підготували для вас зразок посадової інструкції відповідального за військовий облік. Залишилось тільки скачати.
64913

Все про посадові інструкції в Україні: правила зі зразками

Роботодавець повинен роз’яснити працівнику його права і обов’язки, забезпечити необхідними для роботи засобами (ст. 29 КЗпП). Як це зробити? Скеровує інший нормативний акт: обов’язки, права та відповідальність працівників закріплюють в посадових та робочих інструкціях. Вас можуть притягнути до відповідальності за їх відсутність. Адже суд кваліфікує це як порушення законодавства про працю.
355199

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді