Працівники, які працюють електронно-обчислюваних та обчислювальних машинах, до яких належить і персональний комп’ютер (ПК), відповідно до розділу XXII «Загальних професій за всіма галузями господарства» (позиція 58) Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я (постанова КМУ від 17.11.97 № 1290), мають право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці тривалістю до 4 календарних днів.
Додаткова відпустка за особливий характер праці секретарю
Згідно зі статтею 8 Закону України «Про відпустки», щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається:
1) окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, — тривалістю до 35 календарних днів за Списком виробництв, робіт, професій і посад, затверджуваним КМУ;
2) працівникам з ненормованим робочим днем — тривалістю до 7 календарних днів згідно із списками посад, робіт та професій, визначених колективним договором, угодою.
Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється у колективному або трудовому договорі залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.
Відповідно до пп. 6,7 Порядку застосування Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30.01.1998 року № 16, додаткова відпустка надається пропорційно фактично відпрацьованому часу.
Юридичний відділ ЦК Профспілки наголошує, що у розрахунок часу, що дає право працівнику на додаткову відпустку, зараховуються дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, робіт, професій і посад.
Крім того, у випадку відсутності в колдоговорі тривалості додаткової відпустки за особливий характер праці не позбавляє працівника права на отримання такої відпустки.