Штрафонебезпечні помилки ваших колег під час перевірок з праці 2020: доповідає Держпраці

По всій території України тривають контрольні заходи. Зверніть увагу на розповсюджені помилки при прийнятті працівників на роботу, за які «дістається на горіхи» як від інспектора праці, так і від керівника.

Штрафонебезпечні помилки ваших колег під час перевірок з праці 2020: доповідає Держпраці

З початку вересня цього року триває активна інспекційна кампанія з виявлення незадекларованої праці. Держпраці постійно інформує про помилки, які допускають ваші колеги при оформленні трудових відносин. Зверніть увагу та перевірте себе, доки за вас цього не зробив інспектор праці.

Так, Управління Держпраці у Хмельницькій області повідомляє про інспектування ФОП-роботодавця. Під час контрольного заходу було встановлено, що трудові відносити оформлені правильно лише з одним працівником із десяти. Інші дев’ять проходили так зване «стажування».

Нагадаємо, що законодавство про працю не передбачає прийняття працівників на стажування, особливо на безоплатне. Стажування правомірне тільки, коли проводиться у спосіб та порядок визначений статтею 29 Закону України «Про зайнятість населення».

За результатами інспекційного відвідування складено акт, із зазначенням виявлених порушень, а саме: допуск до роботи без укладання трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу та повідомлення ДПС про прийняття працівників на роботу.

Кадрове діловодство у ФОП: чек-ліст обов’язкових документів

Фізичну особу підприємця попереджено про фінансову відповідальність у разі не оформлення працівників відповідно до законодавства.

Наразі штраф за кожного неоформленого працівника становить 10 МЗП, тобто 50 000 грн.

Тож не плутайте прийняття на роботу з випробувальним терміном із стажуванням.

Про ще одну розповсюджену помилку повідомило Управління Держпраці у Миколаївській області. За результатами інспекційного відвідування фізичної особи — підприємця, що провадить діяльність з надання послуг з догляду за хворими та/чи людьми похилого віку із забезпечення проживання, виявлено 11 осіб, які працювали за цивільно-правовими договорами, що мають ознаки трудових.

Інспекторам праці всановили, що підприємець уклав цивільно-правові угоди з особами щодо виконання трудових функцій притаманних для робіт за професіями кухаря, санітарки, адміністратора. Оскільки функціонування будинку для літних людей потребує постійного залучення працівників для цілодобового виконання обов’язків для надання послуг, діяльність осіб була організована за графіком, з відповідним контролем відпрацьованого часу та оплатою праці 2 рази на місяць.

Роботодавця зобов’язано вжити заходи щодо належного оформлення трудових відносин з працівниками до 02.10.2020 року.

Уповноваженою особою Управління Держпраці у Миколаївській області буде розглядатися питання щодо застосування до підприємця фінансових санкцій.

Увага! Вид договору не можна обирати за критеріями зручності або економічної доцільності. Враховуйте потреби:

  • якщо має значення процес праці (постійне виконання трудової функції) — укладайте трудовий договір;
  • якщо зацікавлені тільки в результаті (розробка рекламного макета, створення програмного забезпечення) — укладайте договір підряду або надання послуг.

До старту контрольних заходів Держпраці повідомляла, що першочергово перевірятиме суб’єкти господарювання, які належать до сфер з поширеною тіньовою зайнятістю та за даними попереднього моніторингу мають ризики незадекларованої праці.

Однією з таких ризикованих сфер є торгівля. Тож на Рівненщині фахівці Держпраці здійснили цільовий інспекційний рейд до підприємців одного із торговельних центрів. Як відбувався контрольний захід знімали журналісти.

За результатами перевірок було виявлено 8 неоформлених працівників у 6 ФОП-роботодавців. Працедавцям доведеться нести відповідальність за порушення законодавства про працю.

Держпраці наголошує: за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час; виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків – штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника щодо якого скоєно порушення. На даний час — це 50 тис. гривень. До фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку І – ІІІ груп, застосовується попередження.

Крім того, недопущення до проведення контрольного заходу з питань виявлення неоформлених трудових відносин передбачає штраф у 16 МЗП, що з 1 вересня 2020 року є еквівалентом 80 000 грн.

Проведіть аудит трудових відносин із працівниками до того, як це зробить інспектор, повідомте керівника про наслідки незадекларованої праці, щоби потім не виявилось, що кадровик — крайній.

Перевірки з праці: 11 ключових аспектів

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5416

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
816

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529498

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123541

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
345

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді