Скільки днів лікарняного оплачувати працівнику, зайнятому на сезонних роботах. Роз’яснення Держпраці

Відповідь залежить від того, чи не припустилися Ви помилки при визнанні договору сезонним, чи врахували дві обов’язкові умови. Що саме необхідно зважати, — пояснили в Держпраці.

Скільки днів лікарняного оплачувати працівнику, зайнятому на сезонних роботах. Роз’яснення Держпраці


До ГУ Держпраці в Одеській області звернувся за допомогою голова комісії із соціального страхування підприємства, яке займається вирощуванням винограду. За його словами, один з працівників захворів і до цього часу декілька разів знаходиться на лікарняному впродовж тривалого часу, біля 90 днів. Голова комісії запитує, чи має такий працівник право на допомогу по тимчасовій непрацездатності на загальних підставах, чи оплачувати лікарняний не більш як за 75 календарних днів?

У Держпраці нагадали, що застрахованим особам, які працюють на сезонних і тимчасових роботах, допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, надається не більш як за 75 календарних днів протягом календарного року (абз. 4 ч. 2 ст. 22 Закону України від 23.09.1999 р. № 1105 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).

Однак, перш за все необхідно встановити, чи є працівник таким, що зайнятий на сезонних роботах.

Особливості трудових відносин із сезонними працівниками

Сезонними вважаються роботи, які внаслідок природних і кліматичних умов виконуються не цілий рік, а протягом певного періоду (сезону), що не перевищує шести місяців (п. 1 Указу Президії Верховної Ради СРСР «Про умови праці робітників і службовців, зайнятих на сезонних роботах» від 24.09.1974 № 310-ІХ; далі — Указ № 310).

Для того, щоб точно встановити, чи є працівник сезонним, слід також звернутися до Постанови КМУ «Про затвердження Списку сезонних робіт і сезонних галузей» від 28.03.1997 № 278 (далі — Постанова № 278).

Трудовий договір, укладений для виконання сезонних робіт, є строковим трудовим договором, який може укладатися на строк не більше шести місяців і не може перевищувати тривалості сезону.

Якщо тривалість сезонних робіт перевищує 6 місяців, із працівниками укладаються звичайні строкові трудові договори, на які не поширюється дія Указу №310 (п.п. 2, 3 ст. 23 КЗпП).

Прийняття на роботу за строковим трудовим договором: крок за кроком

Отже, трудовий договір на сезонні роботи буде вважатися сезонним, якщо такі роботи мають одночасно дві ознаки:

  • роботи не можуть виконуватись протягом повного року, а тривають протягом певного періоду, залежно від природних та кліматичних умов;
  • відповідні галузі та види робіт, на які приймають працівника, належать до сезонних і є у Списку сезонних робіт і сезонних та сезонних галузей, затвердженому Постановою №278.

Роботи у виноградарстві є у переліку робіт, які згідно з Постановою № 278 віднесені до сезонних. Однак, однієї цієї ознаки замало, щоб віднести трудовий договір підприємства з найманим працівником виноградної бригади до сезонного.

Держпраці зауважує

В Списку сезонних робіт та галузей не зазначаються конкретні професії, посади сезонних працівників та не деталізовано сезонні роботи. У зв’язку з цим перелік таких професій, посад та конкретних видів сезонних робіт, а також їх тривалість, дати початку та закінчення таких робіт підприємствам доцільно встановлювати в колективному договорі або іншому локальному нормативному документі.

Указі № 310 регламентує, що для того, щоб трудовий договір було визначено сезонним, роботи за ним повинні виконуватися протягом певного періоду (сезону), що не перевищує шести місяців.

У наказі підприємства про прийняття на роботу працівників виноградної бригади зазначено, що вони приймаються «на період сезону вирощування винограду». Роботи на виноградниках на підприємстві тривають з березня по листопад, тобто впродовж дев’яти місяців на рік.

Таким чином, попри те, що роботи у виноградарстві віднесено до сезонних робіт, а в наказі про прийняття на роботу міститься термін «на період сезонних робіт», зазначений трудовий договір не можна вважати сезонним; працівник зайнятий на цих роботах, не є сезонним працівником.

Такий договір є звичайним строковим трудовим договором, на який не поширюється дія Указу № 310, укладеним на період виконання певної роботи, оскільки через специфіку вирощування винограду неможливо заздалегідь визначити строк, необхідний для виконання робіт, які передбачені угодою сторін.

Тому оплачувати лікарняний внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, зазначеному працівнику необхідно на загальних підставах.

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Статті за темою

Усі статті за темою

Лікарняний під час відпустки

Лікарняний під час відпустки — це право працівника. Але як про це може дізнатися кадровик? Які його подальші дії? Чи відшкодовується лікарняний під час відпустки за власний рахунок? Які особливості має перенесення відпустки у зв’язку з хворобою? Чи оплачується лікарняний під час відпустки по догляду за дитиною? Про перенесення відпустки у зв’язку з лікарняним, — у статті.
96486

Як оплатити лікарняний: алгоритм дій

Лікарняний для працівника — це пряма реалізація права на відпочинок і відновлення здоров’я. Лікарняний підтверджує непрацездатність працівника та є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності. Дізнайтеся як здійснюється оплата лікарняних за умовами роботи, відмова в оплаті лікарняних, відповідальність за неправильно сплачені лікарняні
6273

Електронні лікарняні

На сьогодні в Україні порядок оформлення лікарняного передбачає заповнення електронної форми у Реєстрі медичних висновків. Що таке е-лікарняний, як оплачується лікарняний? Які терміни виплати лікарняних встановлює закон? Яким чином оформити листок непрацездатності по догляду за дитиною? Що робити якщо зіпсований листок непрацездатності? Коли соцстрах виплачує лікарняні та який передбачено термін виплати лікарняних за рахунок соцстраху? Відповіді та зразок заповнення листка непрацездатності ви знайдете у статті
480051

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
113856

Лікарняний сумісника: оплата та нарахування

Протягом року зазнали змін умови нарахування та оплати лікарняних сумісникам. Рекомендації експертів допоможуть уникнути помилок при оплаті тимчасової непрацездатності сумісників.
45600

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді