Як легалізувати незаконне стажування? Зареєструвати законопроєкт

«Що неможливо попередити, те треба очолити». Народний депутат від політичної партії «Слуга народу» Олексій Устенко вирішив, що замість боротьби з незаконним стажуванням краще його легалізувати та зобов’язати малі та середні підприємства платити ЄСВ.

Як легалізувати незаконне стажування? Зареєструвати законопроєкт


Автор законопроєкту зазначає, що частина стажувань залишається «в тіні» через страх отримати штраф за порушення законодавства про працю, тому пропонує в Законі України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI визначити термін «стажування на суб’єктах малого підприємництва» як набуття особою практичного досвіду виконання виробничих завдань і обов’язків на новому робочому місці та перевірки і встановлення відповідності роботі, що проводиться до початку працевлаштування особи під безпосереднім керівництвом працівника суб’єкта малого підприємництва та/або самого суб’єкта малого підприємництва на умовах, визначених договором про стажування.

Нардеп пропонує:

  • оформлювати стажування осіб внутрішнім наказом роботодавця без подання до ДФС повідомлення про прийняття на роботу (ч. 3 ст. 24 КЗпП);
  • звільнити роботодавця від обов’язку вносити запис до трудової книжки особи
    , що проходить стажування;
  • зобов’язати роботодавця в разі успішного закінчення стажування офіційно працевлаштувати особу, що пройшла стажування, в разі неуспішного — видати довідку з обґрунтуванням підстав для відмови у працевлаштуванні.
Прийняття на роботу без помилок ✍ Алгоритм

Законопроєкт передбачає, що у рамках стажування роботодавець може встановлювати для працівника коротшу тривалість робочого часу, а також меншу зарплату на час стажування. На зарплату стажистів нараховують ЄСВ і вона не може бути менша за мінімальну.

На думку Федерації профспілок така законодавча ініціатива підміняє поняття випробного терміну, який є законним механізмом перевірки відповідності працівника роботі, а також працівник втрачає правові гарантії захисту своїх трудових і соціальних прав. Адже роботодавець може обіцяти більшу зарплату після стажування, а потім взагалі звільнити, щоб не платити за роботу.

Незрозумілим залишається і питання, чому законодавець удруге зосереджується лише на легалізації стажувань (випробних термінів) суб’єктів малого підприємництва, адже таку перевірку відповідності працівника виконуваній роботі використовують і великі компанії.

Раніше депутат вже реєстрував проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про зайнятість населення» щодо стимулювання створення нових робочих місць суб’єктами малого підприємництва» від 08.07.2020 № 3812. Комітет Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів 02.09.2020 направив законопроєкт на доопрацювання.

Олена Петровська
за матеріалами ВРУ

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Оформлення запису в трудовій про прийняття строковика на час відпустки з вагітності та пологів основної працівниці

Буде помилкою вказати у трудовій, що працівницю прийняли за строковим трудовим договором на час відпустки з вагітності та пологів. Як тоді зробити правильний запис?
16394

Колективний договір

Порядок укладання колективного договору викликає у роботодавців безліч запитань. Як має виглядати типовий колективний договір? Колективний договір: обов'язковий чи ні? Чи потрібно реєструвати колективний договір? Чи передбачено відповідальність за відсутність колективного договору? Знайдіть відповіді у статті
163824

Резюме у роботі кадровика

Резюме — це перший документ, який бачить роботодавець. Його мета — надати роботодавцю чітке уявлення про те, чому саме цей кандидат підходить для вакансії. Як обрати працівника за резюме? Відповідь на це та інші питання а також резюме (шаблон) — у статті.
1379

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді