Надомна робота в Україні: як оформити працівника
Що таке надомна робота
Праця надомників регулюється статтею 60-1 Кодексу законів про працю України. Згідно з вищевказаною статтею КЗпП, надомна робота — це форма організації праці, за якої робота виконується працівником за місцем його проживання або в інших визначених ним приміщеннях, що характеризуються наявністю закріпленої зони, технічних засобів (основних виробничих і невиробничих фондів, інструменту, приладів, інвентарю) або їх сукупності, необхідних для виробництва продукції, надання послуг, виконання робіт або функцій, передбачених установчими документами, але поза виробничими чи робочими приміщеннями власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу.
Типова ж форма трудового договору про надомну роботу затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин. Відтак, користуйтеся Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 05.05.2021 № 913-21 «Про затвердження типових форм трудових договорів про надомну та дистанційну роботу».
На сьогодні надомна робота — це не лише надання послуг споживачам та виробництво товарів широкого вжитку, а й залучення віддалених кваліфікованих спеціалістів. Наприклад, інженерно-технічних фахівців, науковців, спеціалістів у сфері інформатики, представників творчих професій: журналістів, викладачів та ін.
Пріоритет на укладення трудового договору про надомну роботу відповідно до ч. 11 ст 60-1 КЗпП мають:
- вагітні жінки;
- працівники, які мають двох або більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю;
- працівники, які мають дитину віком до трьох років або здійснюють догляд за дитиною відповідно до медичного висновку до досягнення нею шестирічного віку;
- батьки особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, а також особи, які взяли під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.
Згідно зі статтею 1 Конвенції Міжнародної Організації Праці про надомну працю № 177 (далі — Конвенція № 177) і пункту 1 Рекомендації Міжнародної Організації Праці щодо надомної праці № 184 (далі — Рекомендація № 184), надомна праця — це робота, яку особа виконує:
- за місцем її проживання або в інших приміщеннях за її вибором, але не у виробничих приміщеннях роботодавця;
- за винагороду;
- із метою виробництва товарів або послуг, згідно з вказівками роботодавця, незалежно від того, хто надає обладнання, матеріали або інші використовувані ресурси.
Організація та оформлення надомної праці
У разі запровадження надомної роботи робоче місце працівника є фіксованим та не може бути змінено з ініціативи працівника без погодження з власником або уповноваженим ним органом у спосіб, визначений трудовим договором про надомну роботу. Рішення власника або уповноваженого ним органу про відмову в наданні згоди на зміну робочого місця з ініціативи працівника має бути обґрунтованим.
Працівник у разі неможливості виконання роботи на фіксованому робочому місці з незалежних від нього причин має право змінити робоче місце, за умови повідомлення власника або уповноваженого ним органу не менше ніж за три робочі дні до такої зміни у спосіб, визначений трудовим договором про надомну роботу. У такому разі норми частини третьої цієї статті не застосовуються.
При виконанні роботи за трудовим договором про надомну роботу на працівників поширюється загальний режим роботи підприємства, установи, організації, якщо інше не передбачено трудовим договором.
Забезпечення засобами виробництва, матеріалами та інструментами, необхідними для виконання працівником надомної роботи, покладається на власника або уповноважений ним орган, якщо інше не передбачено трудовим договором.
На час загрози поширення епідемії, пандемії, необхідності самоізоляції працівника у випадках, встановлених законодавством, та/або у разі виникнення загрози збройної агресії, надзвичайної ситуації техногенного, природного чи іншого характеру надомна робота може запроваджуватися наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу без обов’язкового укладення трудового договору про надомну роботу в письмовій формі. З таким наказом (розпорядженням) працівник ознайомлюється протягом двох днів з дня його прийняття, але до запровадження надомної роботи.
Чи потрібна заява про надомну роботу
Власник або уповноважений ним орган самостійно вирішує, в який спосіб доручати працівникові роботу і контролювати її виконання, та забезпечує достовірний облік виконаної роботи.
Для прийняття на надомну роботу особа подає паспорт, трудову книжку та за необхідності — дипломи про здобуття освіти, медичні висновки та інші документи. Укладення трудового договору про надомну роботу оформлюють наказом.
Трудовий договір про надомну роботу
Типова форма трудового договору про надомну роботу міститься у Наказі Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 05.05.2021 № 913-21 «Про затвердження типових форм трудових договорів про надомну та дистанційну роботу».
Предметом трудового договору з надомником є виконання ним робіт вдома, особистою працею, з матеріалів та з використанням знарядь і засобів праці, що виділяє підприємство або придбаває за власні кошти.
Роботодавець може дозволити надомникам виготовлення виробів для підприємства з власних матеріалів та з використанням особистих механізмів й інструментів.
Як оплачувати надомну роботу
Оплата праці надомників провадиться за відрядними розцінками за фактично виконані роботи або вироблену продукцію, що відповідає встановленим вимогам до її якості.
Практикується й почасова оплата праці надомників. Наприклад, надомна робота диспетчером на телефоні у встановлені роботодавцем години.
Надомники мають отримувати компенсацію за витрати, пов’язані з їхньою роботою (п. 16 Рекомендацій № 184), а саме:
- за використані енергію,
- воду,
- зв’язок,
- обслуговування машин та обладнання.
Запис до трудової книжки про прийняття на роботу працівника-надомника (зразок) вноситься за загальними правилами внесення до трудової книжки відомостей про роботу. Відомості про надомний характер праці до трудової книжки не вносять.
Як ефективно організувати надомну працю
- Створіть комфортне робоче середовище: для підвищення продуктивності важливо створити зручне робоче місце вдома. Це може бути окрема кімната або просто спеціально організований куточок, де працівник буде відчувати себе комфортно та мати все необхідне для виконання роботи.
- Встановіть чіткі межі: щоб уникнути вигоряння та перенавантаження, важливо встановлювати чіткі межі між робочим часом і особистим життям. Визначення робочого графіка, перерв та часу на відпочинок є важливими для підтримки здоров'я та продуктивності.
- Регулярно комунікуйте з командою: для забезпечення ефективної роботи важливі регулярні відеоконференції, наради та обговорення завдань. Це дозволяє зберігати командний дух і уникати відчуття ізоляції.
Надомна праця стала важливою частиною сучасного робочого процесу. Вона має значні переваги, зокрема гнучкість, економію часу та підвищення продуктивності. Однак вона також приносить певні виклики, зокрема проблеми з мотивацією, балансом між роботою та особистим життям, а також технічними труднощами. Для ефективної організації надомної праці важливо використовувати сучасні інструменти для комунікації, а також чітко визначати робочий графік та межі.