ФПУ на своєму сайті оприлюднило проєкт закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції трудових відносин», що передало на погодження Мінекономіки.
Проєкт закону передбачає зміни до КЗпП, Законів «Про охорону праці», «Про відпустки», «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».
Автори проєкту планують:
- спростити процедури укладення строкового трудового договору та проходження випробування при прийнятті на роботу;
- оптимізувати порядок надання роботодавцем інформації працівнику про умови, що застосовують до трудового договору (в тому числі про режим роботи і час відпочинку, відпустки та ін.);
- виключити необхідність погодження припинення трудових відносин у ряді випадків з представниками профспілок.
У статті 23 КЗпП законодавці уточнюють, що трудовий договір може бути:
- безстроковим, що укладають на невизначений термін;
- строковим, що укладають на визначений строк, встановлений за погодженням сторін або на час виконання певної роботи, але не більше ніж на 5 років.
КЗпП доповнять статтею 23-1 — підстави, за наявності яких укладають строковий трудовий договір. У такому договорі, укладеному у письмовій формі, можна буде встановлювати додаткові підстави для його припинення.
Запроваджуємо змінний графік роботи
Час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) встановлюватимуть у трудовому договорі, укладеному у письмовій формі та виключать необхідність обов’язкового складання роботодавцем правил внутрішнього трудового розпорядку або графіків змінності. Їх ведення залишать на розсуд роботодавця.
Cкладання, затвердження, ознайомлення та зміни
Конкретний період та спосіб надання щорічних відпусток працівник повинен буде узгодити з власником або уповноваженим ним органом (ст. 79 КЗпП), адже обов’язковість ведення графіку відпусток у проєкті закону скасовано.
Законодавці також виклали у новій редакції розділ IX КЗпП «Матеріальна відповідальність працівника».
У проєкті закону розробники посилаються на акти Міжнародної організації праці, що визначають мінімальні стандарти у забезпеченні трудових прав.Олена Петровська