Працівник звільнився під час хвороби — скільки днів лікарняного оплачує роботодавець

Роз’яснення Мінсоцполітики не збігається з позицією Фонду соцстраху і Держпраці. Помилка роботодавця у застосуванні законодавства призведе до відповідальності та судової тяганини

Працівник звільнився під час хвороби — скільки днів лікарняного оплачує роботодавець

Мінсоцполітики роз’яснило, що за рахунок коштів роботодавця оплачують тільки ті дні тимчасової непрацездатності, які працівник хворів і перебував у трудових відносинах, а з 6-го дня оплачує Фонд соціального страхування України (лист Мінсоцполітики «Щодо оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності у разі звільнення працівника» від 15.12.2020 № 11599/0/290-20/45). Тобто, роботодавець не оплачує працівнику дні з наступного дня після звільнення і по п’ятий день хвороби. Але, як кажуть — не усе так однозначно.

Листок непрацездатності: від отримання до оплати

ФСС вважає, що перші п’ять днів тимчасової непрацездатності оплачують за рахунок коштів роботодавця. Звільнення під час тимчасової непрацездатності не є підставою для відмови в оплаті лікарняного (роз’яснення ФСС від 06.08.2020).

Допомогу з тимчасової непрацездатності ФСС надає застрахованій особі у формі матеріального забезпечення починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності незалежно від звільнення в період втрати працездатності (ч. 1, 2 ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV, далі — Закон № 1105).

Перші п’ять днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, оплачують коштом роботодавця у порядку, встановленому постановою КМУ від 26.06.2015 № 440 (далі — Постанова № 440). Постанова № 440 — підзаконний акт. Він лише роз’яснює механізм дій роботодавця, не встановлює нових норм і не спростовує чинних.

Юридичний відділ ЦК Профспілки працівників освіти і науки України також наголосив, що Закон № 1105 — документ вищої юридичної сили, який регулює питання матеріального забезпечення застрахованих осіб у випадку їх тимчасової непрацездатності. Закон № 1105 визначає, що допомогу з тимчасової працездатності виплачують незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством. Таким чином, роботодавець гарантує отримання допомоги за перші п’ять днів хвороби, а Фонд — за всі наступні (роз’яснення від 02.11.2020).

Аналогічне роз’яснення 19.07.2019 розмістило Управління Держпраці у Черкаській області.

Якщо працівник судитиметься з колишнім роботодавцем, який оплатив лікарняний по день звільнення, невідомо, яку позицію займе суд. Тож радимо дотримувати законодавства та приймати виважені рішення.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Чи враховується період навчання в страховий стаж для оплати лікарняного

Питання врахування періоду навчання в страховий стаж для нарахування лікарняних залишається актуальним серед студентів, учнів та молодих спеціалістів. Багато хто не знає чи входить до стажу навчання в інституті, тому важливо зрозуміти як це регулюється вітчизняним законодавством на сьогодні.
18546

Лікарняний сумісника: оплата та нарахування

Із 04.04.2025 змінились умови нарахування та оплати лікарняних сумісникам. Рекомендації експертів допоможуть уникнути помилок при оплаті тимчасової непрацездатності сумісників.
54394

Лікарняні у табелі

Тема лікарняних у табелі обліку робочого часу є важливою для правильного оформлення робочого часу та забезпечення законності в оформленні виплат працівникам, які тимчасово втратили працездатність. Якщо ви сумніваєтесь, яке позначення лікарняного в табелі робочого часу обрати чи маєте питання на кшталт «як в табелі позначається лікарняний» або «яким має бути відображення лікарняних в табелі обліку робочого часу» — читайте статтю.
49292

Електронні лікарняні

На сьогодні в Україні порядок оформлення лікарняного передбачає заповнення електронного реєстру лікарняних. Що таке е-лікарняний, як оплачується лікарняний? Як перевірити лікарняний та як відкрити лікарняний онлайн? Які терміни виплати лікарняних встановлює закон? Яким чином оформити листок непрацездатності по догляду за дитиною? Що робити якщо зіпсований листок непрацездатності? Коли соцстрах виплачує лікарняні та який передбачено термін виплати лікарняних за рахунок соцстраху? Відповіді та зразок заповнення листка непрацездатності — у статті
488837

Калькулятор календарних днів у періоді

У повсякденному житті часто виникає потреба точно обчислювати кількість календарних днів між двома датами. Це може бути необхідно для різних цілей, таких як обчислення відпустки, визначення терміну виконання робіт, підрахунок пенсійних виплат, фінансових зобов'язань тощо. Калькулятор календарних днів у періоді значно полегшує цей процес і дозволяє отримати точний результат без помилок.
6568

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді