Працівник звільнився під час хвороби — скільки днів лікарняного оплачує роботодавець

Роз’яснення Мінсоцполітики не збігається з позицією Фонду соцстраху і Держпраці. Помилка роботодавця у застосуванні законодавства призведе до відповідальності та судової тяганини

Працівник звільнився під час хвороби — скільки днів лікарняного оплачує роботодавець

Мінсоцполітики роз’яснило, що за рахунок коштів роботодавця оплачують тільки ті дні тимчасової непрацездатності, які працівник хворів і перебував у трудових відносинах, а з 6-го дня оплачує Фонд соціального страхування України (лист Мінсоцполітики «Щодо оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності у разі звільнення працівника» від 15.12.2020 № 11599/0/290-20/45). Тобто, роботодавець не оплачує працівнику дні з наступного дня після звільнення і по п’ятий день хвороби. Але, як кажуть — не усе так однозначно.

Листок непрацездатності: від отримання до оплати

ФСС вважає, що перші п’ять днів тимчасової непрацездатності оплачують за рахунок коштів роботодавця. Звільнення під час тимчасової непрацездатності не є підставою для відмови в оплаті лікарняного (роз’яснення ФСС від 06.08.2020).

Допомогу з тимчасової непрацездатності ФСС надає застрахованій особі у формі матеріального забезпечення починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності незалежно від звільнення в період втрати працездатності (ч. 1, 2 ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV, далі — Закон № 1105).

Перші п’ять днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, оплачують коштом роботодавця у порядку, встановленому постановою КМУ від 26.06.2015 № 440 (далі — Постанова № 440). Постанова № 440 — підзаконний акт. Він лише роз’яснює механізм дій роботодавця, не встановлює нових норм і не спростовує чинних.

Юридичний відділ ЦК Профспілки працівників освіти і науки України також наголосив, що Закон № 1105 — документ вищої юридичної сили, який регулює питання матеріального забезпечення застрахованих осіб у випадку їх тимчасової непрацездатності. Закон № 1105 визначає, що допомогу з тимчасової працездатності виплачують незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством. Таким чином, роботодавець гарантує отримання допомоги за перші п’ять днів хвороби, а Фонд — за всі наступні (роз’яснення від 02.11.2020).

Аналогічне роз’яснення 19.07.2019 розмістило Управління Держпраці у Черкаській області.

Якщо працівник судитиметься з колишнім роботодавцем, який оплатив лікарняний по день звільнення, невідомо, яку позицію займе суд. Тож радимо дотримувати законодавства та приймати виважені рішення.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Як обчислити страховий стаж для лікарняного

Щоб обчислити суму допомоги з тимчасової непрацездатності необхідно здійснити розрахунок страхового стажу для оплати лікарняних. Що входить в страховий стаж для лікарняного? Як визначити страховий стаж для оплати лікарняного? Як впливає страховий стаж на лікарняний? Відповіді на ці питання та все, що вам потрібно знати про страховий стаж для лікарняного — у статті.
138763

Максимальний термін перебування на лікарняному при різних захворюваннях

Лікарняний лист — офіційний документ, що видається людині при встановленні її непрацездатності та є підставою для звільнення від основної роботи. Максимальний термін перебування на лікарняному в Україні різниться залежно від захворювання, його тяжкості, ускладнень. Усе про орієнтовні терміни тимчасової непрацездатності та граничний термін перебування на лікарняному — у статті.
159858

Відпустка для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю: стаж та допомога

За потреби по закінченню відпустки для догляду за дитиною до 3 років працівники вправі оформити відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю. У статті ви знайдете зразок заяви та наказу на таку відпустку, а також дізнаєтеся чи зараховується цей період відпустки до стажу для надання щорічних відпусток та лікарняного, а також про те, як така відпустка впливає на розмір допомоги з тимчасової непрацездатності після повернення на роботу.
28445

Лікарняний під час відпустки

Лікарняний під час відпустки — це право працівника. Але як про це може дізнатися кадровик? Які його подальші дії? Чи відшкодовується лікарняний під час відпустки за власний рахунок? Які особливості має перенесення відпустки у зв’язку з хворобою? Чи оплачується лікарняний під час відпустки по догляду за дитиною? Про перенесення відпустки у зв’язку з лікарняним, — у статті.
104040

Як оплатити лікарняний: алгоритм дій

Лікарняний для працівника — це пряма реалізація права на відпочинок і відновлення здоров’я. Лікарняний підтверджує непрацездатність працівника та є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності. Дізнайтеся як здійснюється оплата лікарняних за умовами роботи, відмова в оплаті лікарняних, відповідальність за неправильно сплачені лікарняні
7298

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді