За яких умов оплачуються листки непрацездатності

Фахівці Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області надали роз’яснення про підстави та порядок оплати лікарняних

За яких умов оплачуються листки непрацездатності

Як оплачувати лікарняні. Пам’ятка кадровика

Страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах:

  • трудового договору (контракту),
  • цивільно-правового договору,
  • на інших підставах, передбачених законом.

Чи приймати паперові лікарняні, якщо є інформація в електронному реєстрі листків непрацездатності >>>>>>

Це стосується:

  • працівників підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб;
  • осіб обраних на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах;
  • ФОП;
  • осіб, які провадять незалежну професійну діяльність;
  • членів фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах.

Все це викладено у ст. 18 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон).

Як оплачувати період непрацездатності, якщо його частина припадає на простій>>>>>>

Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків (ст. 22 Закону):

  1. тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві;
  2. необхідності догляду за хворою дитиною;
  3. необхідності догляду за хворим членом сім’ї;
  4. догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за цією дитиною;
  5. карантину, накладеного органами санітарно-епідеміологічної служби;
  6. тимчасового переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижче оплачувану роботу;
  7. протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства;
  8. перебування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм.

Як електронні лікарняні полегшать роботу кадровика

Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та профзахворюванням, виплачується ФСС з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Оплата перших п’яти днів лікарняного проводиться за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому КМУ.

Останній шанс підписатись на улюблений журнал

Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку лікарняний. У разі роботи за сумісництвом, за трудовим договором (контрактом) одночасно із здійсненням підприємницької чи іншої діяльності підставою для призначення допомоги є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи. Для застрахованих осіб, які одночасно здійснюють підприємницьку та іншу діяльність і не працюють на умовах трудового договору (контракту), копію листка непрацездатності засвідчує установа охорони здоров’я, яка його видає. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, за погодженням з Фондом соціального страхування України (ст. 31 Закону).

За матеріалами Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Як обчислити страховий стаж для лікарняного

Щоб обчислити суму допомоги з тимчасової непрацездатності необхідно здійснити розрахунок страхового стажу для оплати лікарняних. Що входить в страховий стаж для лікарняного? Як визначити страховий стаж для оплати лікарняного? Як впливає страховий стаж на лікарняний? Відповіді на ці питання та все, що вам потрібно знати про страховий стаж для лікарняного — у статті.
138767

Максимальний термін перебування на лікарняному при різних захворюваннях

Лікарняний лист — офіційний документ, що видається людині при встановленні її непрацездатності та є підставою для звільнення від основної роботи. Максимальний термін перебування на лікарняному в Україні різниться залежно від захворювання, його тяжкості, ускладнень. Усе про орієнтовні терміни тимчасової непрацездатності та граничний термін перебування на лікарняному — у статті.
159858

Відпустка для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю: стаж та допомога

За потреби по закінченню відпустки для догляду за дитиною до 3 років працівники вправі оформити відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю. У статті ви знайдете зразок заяви та наказу на таку відпустку, а також дізнаєтеся чи зараховується цей період відпустки до стажу для надання щорічних відпусток та лікарняного, а також про те, як така відпустка впливає на розмір допомоги з тимчасової непрацездатності після повернення на роботу.
28445

Лікарняний під час відпустки

Лікарняний під час відпустки — це право працівника. Але як про це може дізнатися кадровик? Які його подальші дії? Чи відшкодовується лікарняний під час відпустки за власний рахунок? Які особливості має перенесення відпустки у зв’язку з хворобою? Чи оплачується лікарняний під час відпустки по догляду за дитиною? Про перенесення відпустки у зв’язку з лікарняним, — у статті.
104040

Як оплатити лікарняний: алгоритм дій

Лікарняний для працівника — це пряма реалізація права на відпочинок і відновлення здоров’я. Лікарняний підтверджує непрацездатність працівника та є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності. Дізнайтеся як здійснюється оплата лікарняних за умовами роботи, відмова в оплаті лікарняних, відповідальність за неправильно сплачені лікарняні
7300

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді