Підсумки наради ФСС: зростання кількості лікарняних, посилення контролю та впровадження Електронного реєстру листків непрацездатності

Фондом соціального страхування компенсовано 12,4 млрд гривень

На нараді Фонду соцстрахування обговорили зростання кількості листків непрацездатності та посилення контролю за обґрунтованістю видачі лікарняних

За підсумками минулого року кількість працівників, які тимчасово втратили працездатність зросла на 225 тис. осіб. Для них ФСС компенсовано втрачений за час лікування, самоізоляції і догляду за хворими дітьми заробіток на загальну суму 12,4 млрд гривень, що на 2,6 млрд грн, або 26,9% більше порівняно з 2019 роком.

Чи приймати паперові лікарняні

Стрімке зростання кількості лікарняних у 2020 році спостерігалось з осені минулого року та здебільшого пов'язано із поширенням в Україні коронавірусу.

«Кількість листків тимчасової непрацездатності, наданих до Фонду на оплату, почала зростати з вересня минулого року, щомісячне зростання до попереднього місяця у жовтні склало 48%, у листопаді 42,9%, а в грудні 26,4%. При цьому динаміка зростання кількості лікарняних подібна до динаміки зростання кількості підтверджених випадків інфікування COVID-19 і, як наслідок, відсторонення від роботи осіб, які були у контакті з інфікованими, направлення їх на самоізоляцію під медичним наглядом», – зазначила заступниця директора виконавчої дирекції ФСС Владислава Хижняк.

Також збільшення кількості осіб, які знаходились на оплачуваному за кошти ФСС лікарняному у 2020 році, пов’язано із обмеженням планових госпіталізацій, що призвело до зростання випадків загострень хронічних захворювань.

У грудні минулого року до Фонду соцстрахування надійшла рекордна кількість листків непрацездатності – 714,3 тисячі, що у 2,2 рази більше ніж у тому ж місяці 2019 року. З них 635,2 тис. лікарняних видані у зв’язку із загальними захворюваннями, до яких належить також і захворювання на COVID-19.

За словами Владислави Хижняк, зростання пов'язано з:

  • поширенням пандемії,
  • сезонними захворюваннями,
  • порушенням строків подання заяв-розрахунків на виплату лікарняних окремими страхувальниками.

«Крім того, наявні прецеденти неналежного контролю з боку органів охорони здоров’я відповідних рівнів за дотриманням ліцензійних умов лікарями, які провадять свою діяльність з медичної практики як ФОП, а також контролю за проведенням ними експертизи тимчасової непрацездатності. Це призвело до зростання кількості листків непрацездатності, які були видані лікарями – фізичними особами-підприємцями», – повідомила Владислава Хижняк.

У ФСС відзначають, що є необхідність посилення роботи фахівців щодо контролю за використанням коштів Фонду у рамках впровадження ризик-орієнтованих підходів до проведення перевірок. Їх метою є здійснення упереджувальних заходів щодо недопущення випадків необґрунтованої видачі та продовження листків непрацездатності, а не констатація їх наслідків.

⚡ МОЗ змінив порядок видачі листків непрацездатності ⚡

Одним із механізмів вдосконалення контролю за здійсненням видачі первинної медичної документації і виплат матеріального забезпечення залишається впровадження Електронного реєстру листків непрацездатності.

Як електронні лікарняні полегшать роботу кадровика

ФСС здійснено всі необхідні кроки для початку роботи реєстру:

  • затверджено протоколи інформаційної взаємодії,
  • технічні вимоги,
  • внесено зміни до інформаційної системи Фонду,
  • проведено тестову передачу даних.

Крім того, було напрацьовано проект закону, яким передбачено створення служби страхових експертів-лікарів, на яких буде покладено проведення перевірок обґрунтованості видачі та лікарняних листків.

Запуск Електронного реєстру дозволить унеможливити видачу фальсифікованих лікарняних, а закладені в перевірки рандомні і екстериторіальні принципи виключають корупційні ризики.

За матеріалами ФСС

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
25

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5664

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
895

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529932

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123771

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді