Держпраці виписало підприємству штраф за укладення ЦПД замість трудового договору

Апеляційний суд підтвердив правомірність дій Управління Держпраці у Рівненській області

Держпраці виписало підприємству штраф за укладення цивільно-правового договору замість трудового

До Управління Держпраці у Рівненській області надійшло звернення громадянина з приводу невиплати зарплати водію та правильності оформлення трудової книжки. Відповідно, фахівці Управління перевірили підприємство.

Як проходять перевірки з праці

В акті інспектори зафіксували порушення вимог ч. 1 ст. 21, ч. 3 ст. 24 КЗпП. Зокрема, товариство не уклало трудовий договір із водієм. Управління винесло підприємству припис про усунення порушень і постанову про накладення штрафу в розмірі 125 тис. 190 грн.

Не погодившись із постановою, підприємство подало позов до Рівненського окружного адмінсуду про її скасування. Суд скасував дану постанову, тому Управління подало апеляційну скаргу.

Трудовий договір і цивільно-правовий договір: принципові відмінності

Колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду дійшла висновку, що надання громадянином товариству послуг з перевезення вантажів свідчить про наявність трудових відносин між сторонами з огляду на наступне:

  • Цивільно-правовий договір передбачає виконання певного визначеного обсягу робіт, який підлягає оплаті за умовами договору. Трудові відносини між сторонами за наслідком укладання договору ЦПХ не виникають. Сторонами таких договорів є замовник і виконавець, а не працівник і роботодавець. При цьому, за цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається за його межами. Виконавець робіт, на відміну від найманого працівника, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, хоча і може бути з ними ознайомлений, працівник не зараховується до штату установи (організації), не вноситься запис до трудової книжки та не видається розпорядчий документ про прийом його на роботу.
  • За трудовим договором працівник зобов’язаний виконувати не якусь індивідуально-визначену роботу, а роботу з визначеної однієї або кількох професій, спеціальностей, посади відповідної кваліфікації, виконувати визначену трудову функцію в діяльності підприємства. Предметом трудового договору є власне праця працівника в процесі виробництва, тоді як предметом договору цивільно-правового характеру є виконання його стороною певного визначеного обсягу робіт.

Як вбачається з наданих цивільно-правових договорів підряду, укладених товариством з громадянином, предметами останніх є послуги водія, процес праці – перевезення вантажів, а не її кінцевий результат. Громадянин повинен був виконувати систематично певні трудові функції на підприємстві відповідно до визначеного виду виконуваної роботи у встановлений строк. В укладених договорах не визначається обсяг виконуваної роботи, а обумовлюється у вигляді зобов’язання виконувати роботи (надавати послуги), а саме – перевозити вантажі транспортом замовника. У договорах не зазначається, який саме конкретно результат роботи повинен передати виконавець замовнику.

Як проходять перевірки з праці під час карантину

Колегія суддів дійшла висновку, що товариство не дотрималося вимог статей 21, 24 КЗпП в частині обов’язкового укладання трудових договорів.

Постанова Управління Держпраці про накладення на товариство штрафу у розмірі 125 тис. 190 гривень на підставі абзацу 2 частини другої статті 265 КЗпП є правомірною.

За матеріалами Управління Держпраці у Рівненській області.

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19207

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
118832

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
520986

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
478

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
33362

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді