Чи може керівник закладу розірвати трудові договори з освітянами на тимчасово окупованих територіях

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Керуйтеся нормами законодавства та зверніть увагу на штрафи, передбачені за їх порушення

1_2_16_02_22.jpeg

Харківська обласна профспілка освітян роз’яснила керівникам закладів освіти, як звільняти працівників, які залишилися на тимчасово окупованих територіях.

Профспілка нагадує, що звільнити працівника, навіть в умовах воєнного стану, можна тільки у випадках та з підстав, прямо передбачених законом. Ці випадки передбачені статтями 36, 38, 40, 41 КЗпП. Спеціальні закони можуть передбачати й додаткові підстави, за якими розривають трудові договори з певними категоріями працівників.

В умовах воєнного стану Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 15.03.2022 № 2136-IX доповнив КЗпП кількома новими підставами розірвання трудових договорів, які можна застосовувати як у мирний час, так і під час воєнного стану:

КЗпП доповнили й новою підставою, щоби розірвати трудовий договір під час воєнного стану:

  • неможливість забезпечити працівника роботою, визначеною трудовим договором, у зв’язку зі знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій — п. 6 ч. 1 ст. 41 КЗпП.

Таким чином, керівник може припинити трудові договори з громадянами України — працівниками закладу освіти в умовах воєнного стану тільки у випадках та на підставах, прямо передбачених законами України. При цьому немає жодного значення, де знаходиться працівник: за межами України, на вільній або тимчасово окупованій території.

Законодавство України не містить жодної норми, яка надає право роботодавцю звільнити працівника з тієї підстави, шо він знаходиться на тимчасово окупованій території (Лист Харківської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України від 29.08.2022 № 02-215) Профспілка нагадує, що за незаконне розірвання трудового договору винні особи несуть відповідальність:

  • незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів, а також інше грубе порушення законодавства про працю — караються штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або виправними роботами на строк до двох років;
  • ті самі дії, якщо вони вчинені повторно, або щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю — караються штрафом від трьох тисяч до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років, або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців.

За матеріалами Харківської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України

Олена Петровська експерт із кадрових питань, Київ
Приймаєте на роботу, направляєте у відрядження або звільняєте жінку, перевірте чи немає законодавчих обмежень, зокрема під час дії воєнного стану. Скористайтеся дороговказом, щоб уникнути штрафів самому, і вберегти директора від адміністративної чи навіть кримінальної відповідальності.

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення за власним бажанням: стаття, оформлення, відпрацювання

Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
671981

Покроковий алгоритм скорочення працівника

Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто призводить до судових позовів. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
174062

Наказ про звільнення

Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
306967

Зразки заяв про звільнення з роботи

Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
678306

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
68999

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді