В умовах воєнного стану працездатних осіб можуть залучати для суспільно корисних робіт, що мають:
- оборонний характер,
- ліквідація надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, які виникли в період воєнного стану, та їх наслідків,
- задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань і сил цивільного захисту,
- забезпечення функціонування національної економіки та системи забезпечення життєдіяльності населення.
У якому порядку залучають громадян?
Рішення про залучення громадян до суспільно корисних робіт приймає військове командування самостійно або із залученням Ради міністрів АР Крим, місцевих держадміністрацій та органів місцевого самоврядування або військових адміністрацій (у разі їх утворення). Це рішення доводять до відома населення через засоби масової інформації. У такому рішенні зазначають обставини, що склалися в регіоні (місцевості, населеному пункті), і несприятливі фактори техногенного, природного та воєнного характеру, які створюють загрозу для населення та істотно знижують рівень забезпечення його життєдіяльності, шляхи протидії таким факторам і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.
Хто може бути залучений до суспільно корисних робіт?
До суспільно корисних робіт залучають працездатних осіб, у тому числі осіб, що не підлягають призову на військову службу, які за віком і станом здоров’я не мають обмежень до роботи в умовах воєнного стану (крім працездатних осіб, які залучені до роботи в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення і заброньовані за підприємствами у період воєнного стану з метою виконання робіт, що мають оборонний характер, а також осіб, залучених до здійснення заходів національного спротиву).
До робіт залучають:
- зареєстровані безробітні та інші незайняті особи, внутрішньо переміщені;
- працівники функціонуючих в умовах воєнного стану підприємств (за погодженням з їх керівниками), що не залучені до виконання мобілізаційних завдань (замовлень) та не зараховані до складу об’єктових формувань цивільного захисту, у порядку переведення;
- особи, зайняті в особистому селянському господарстві;
- студенти вищих, учні та слухачі професійно-технічних навчальних закладів;
- особи, які забезпечують себе роботою самостійно.
Які трудові гарантів осіб, залучених до суспільно корисних робіт?
Працівникам підприємств, які функціонують в умовах воєнного стану, за виконання суспільно корисних робіт забезпечують оплату відповідно до умов оплати праці, встановлених за професією (посадою), на яку їх зараховано. Розмір такої оплати не може бути нижчим від розміру середньої зарплати за основним місцем роботи.
На час залучення працюючої особи до виконання трудової повинності поза місцем її роботи за трудовим договором за нею після закінчення виконання таких робіт зберігається відповідне робоче місце (посада).
За матеріалами БПД