Мінсоцполітики оприлюднило для обговорення проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації функцій Фонду соціального страхування України».
Автори законопроекту планують внести зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та визначити електронний реєстр листків непрацездатності як частину реєстру застрахованих осіб.
Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом — копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника (далі — роботодавець) і печаткою за основним місцем роботи
У Законі України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) визначать, що листок непрацездатності буде тільки в електронному вигляді. Його формуватимуть у електронному реєстрі листків непрацездатності на підставі медичного висновку з тимчасової непрацездатності та реєструватимуть за єдиним реєстраційним номером цього реєстру. Такий електронний документ буде підставою для звільнення від роботи та призначення матеріального забезпечення.
Фонд соціального страхування (ФСС) перевірятиме обґрунтованість медичних висновків з тимчасової втрати працездатності, у т. ч. на підставі інформації з електронного реєстру листків непрацездатності та електронної системи охорони здоров’я в закладах охорони здоров’я та у лікарів, які працюють як ФОП.
Принагідно законодавці у п. 1 ч. 1 статті 22 Закону № 1105 виправляють технічну помилку та повертають такий страховий випадок, як тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві. Нагадаємо, з 30 червня 2021 року нас чекає оновлена норма, яка передбачає допомогу тільки на період реабілітації.
Пункт 5 статті 22 Закону № 1105 унормує такий страховий випадок, як карантин, встановлений уповноваженими органами.
За кошти ФСС виплачуватимуть допомогу по тимчасовій непрацездатності з 11 дня непрацездатності. Норма, яка діє зараз — з 6 дня. Перші 10 днів тимчасової непрацездатності оплачуватимуть роботодавці.
⚡ ТОП-5 консультацій ⚡
- Класифікатор професій
- Відсторонення невакцинованого працівника
- Зразок оформлення наказу за ДСТУ 4163:2020
- Звіт про квоту 2022
- Трудовий договір
Допомогу по тимчасовій непрацездатності не надаватимуть:
- за час простою, крім випадків, коли тимчасова непрацездатність настала до простою;
- за час тимчасової непрацездатності, зазначеної у медичному висновку з тимчасової втрати працездатності, визнаному необґрунтованим.
Кардинальних змін зазнає стаття 24 Закону № 1105 — допомогу по тимчасовій непрацездатності виплачуватимуть застрахованим особам залежно від страхового стажу в таких розмірах:
- 50% середньої заробітної плати (доходу) — страховий стаж до 5 років;
- 60% — страховий стаж від 5 до 10 років;
- 70% — страховий стаж від 10 до 15 років;
- 80% — страховий стаж від 15 до 20 років;
- 100% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж понад двадцять років.
Перевірятимуть обґрунтованість медичних висновків з тимчасової втрати працездатності страхові експерти-лікарі. Їх завдання, функції та обов’язки визначить КМУ у Положенні про службу страхових експертів-лікарів з перевірки обґрунтованості медичних висновків з тимчасової втрати працездатності.
Мінсоцполітики планує, що закон приймуть і він почне діяти з 1 серпня 2021 року. У такому випадку роботодавці виплачуватимуть лікарняні за 10 днів непрацездатності з 1 січня 2022 року.
Слідкуйте за оновленнями в системі! Експерти системи Експертус: Кадри обов’язково підготують для вас консультації про те, як оформити листок непрацездатності за новими правилами.
експерт Експертус Кадри
Курс допоможе підготуватися до роботи з Реєстром лікарняних. Правильно табелювати працівника, якому відкрили е-лікарняний. На Гарячій лінії швидко знайти відповідь на термінове запитання