Перші 10 днів лікарняного за рахунок роботодавця: проект закону від Мінсоцполітики

100% лікарняних зможуть отримати застраховані особи зі страховим стажем понад 20 років

Перші 10 днів лікарняного за рахунок роботодавця: проект закону від Мінсоцполітики

Мінсоцполітики оприлюднило для обговорення проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації функцій Фонду соціального страхування України».

Автори законопроекту планують внести зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та визначити електронний реєстр листків непрацездатності як частину реєстру застрахованих осіб.

У Законі України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) визначать, що листок непрацездатності буде тільки в електронному вигляді. Його формуватимуть у електронному реєстрі листків непрацездатності на підставі медичного висновку з тимчасової непрацездатності та реєструватимуть за єдиним реєстраційним номером цього реєстру. Такий електронний документ буде підставою для звільнення від роботи та призначення матеріального забезпечення.

Фонд соціального страхування (ФСС) перевірятиме обґрунтованість медичних висновків з тимчасової втрати працездатності, у т. ч. на підставі інформації з електронного реєстру листків непрацездатності та електронної системи охорони здоров’я в закладах охорони здоров’я та у лікарів, які працюють як ФОП.

Принагідно законодавці у п. 1 ч. 1 статті 22 Закону № 1105 виправляють технічну помилку та повертають такий страховий випадок, як тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві. Нагадаємо, з 30 червня 2021 року нас чекає оновлена норма, яка передбачає допомогу тільки на період реабілітації.

Пункт 5 статті 22 Закону № 1105 унормує такий страховий випадок, як карантин, встановлений уповноваженими органами.

За кошти ФСС виплачуватимуть допомогу по тимчасовій непрацездатності з 11 дня непрацездатності. Норма, яка діє зараз — з 6 дня. Перші 10 днів тимчасової непрацездатності оплачуватимуть роботодавці.


⚡ ТОП-5 консультацій ⚡


Допомогу по тимчасовій непрацездатності не надаватимуть:

  • за час простою, крім випадків, коли тимчасова непрацездатність настала до простою;
  • за час тимчасової непрацездатності, зазначеної у медичному висновку з тимчасової втрати працездатності, визнаному необґрунтованим.

Кардинальних змін зазнає стаття 24 Закону № 1105 — допомогу по тимчасовій непрацездатності виплачуватимуть застрахованим особам залежно від страхового стажу в таких розмірах:

  • 50% середньої заробітної плати (доходу) — страховий стаж до 5 років;
  • 60% — страховий стаж від 5 до 10 років;
  • 70% — страховий стаж від 10 до 15 років;
  • 80% — страховий стаж від 15 до 20 років;
  • 100% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж понад двадцять років.

Перевірятимуть обґрунтованість медичних висновків з тимчасової втрати працездатності страхові експерти-лікарі. Їх завдання, функції та обов’язки визначить КМУ у Положенні про службу страхових експертів-лікарів з перевірки обґрунтованості медичних висновків з тимчасової втрати працездатності.

Мінсоцполітики планує, що закон приймуть і він почне діяти з 1 серпня 2021 року. У такому випадку роботодавці виплачуватимуть лікарняні за 10 днів непрацездатності з 1 січня 2022 року.

Слідкуйте за оновленнями в системі! Експерти системи Експертус: Кадри обов’язково підготують для вас консультації про те, як оформити листок непрацездатності за новими правилами.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

За матеріалами Мінсоцполітики

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5440

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
822

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529552

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123566

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
349

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді