122 млн грн підприємцям, які взяли на роботу внутрішньо переміщених осіб

Держава вже виплатила роботодавцям компенсацію за працевлаштування понад 11 тисяч ВПО. Який розмір «винагорода» за кожного працевлаштованого за державною програмою та як її отримати?

working.jpg

Держава компенсувала 122 млн грн підприємцям, які взяли на роботу ВПО.

Внутрішньо переміщена особа і біженець: чи тотожні поняття

“Активізація ситуації на ринку праці та підвищення рівня зайнятості серед населення — одне з ключових завдань для Уряду. Ми стимулюємо підприємців створювати робочі місця через надання державних грантівна започаткування і розвиток бізнесу. Розраховуємо, що це дозволить створити близько 300 тисяч робочих місць. Також виплачуємо роботодавцям компенсацію за працевлаштування людей, які переїхали з небезпечних регіонів, щоб вони швидше адаптувались на новому місці. І вже перерахували підприємцям 122 млн грн за взяття на роботу понад 11 тисяч переселенців. Окрім того, очікуємо на підтримку парламентом ще однієї нашої ініціативи щодо надання компенсації бізнесу запрацевлаштування окремих категорій громадян, зокрема молоді на перше робоче місце, учасників бойових дій, одиноких батьків”, — зазначила Міністр економіки Юлія Свириденко.

У квітні Уряд запровадив програму компенсації роботодавцям за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб — за кожного працевлаштованого з числа ВПО держава виплачує підприємцю 6500 грн впродовж 2 місяців.

Згідно умов програми, компенсація надається роботодавцю, який:

  • взяв на роботу ВПО із зарплатою не меншою за мінімальну (6500 грн),
  • перебуває на обліку як платник єдиного внеску на загальнообов’язкове держсоцстрахування,
  • подав податкову звітність за 4 квартал 2021 р. або весь 2021 р.,
  • не є неприбутковою організацією.


Щоб отримати кошти, роботодавець має укласти трудовий контракт з ВПО та зареєструвати дані про неї на Порталі Дія. Через 5 днів підприємцю необхідно подати заявку на отримання компенсації разом із документами, що підтверджують виплату зарплати та відрахування.

За матеріалами Мінекономіки

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96920

Прийняття працівника за переведенням: особливості процедури

Прийняття за переведенням — зручний спосіб реалізації гарантій працівникам, звільнення яких супроводжується обов’язковим працевлаштуванням (приміром, вагітних у разі закінчення строку трудового договору або повної ліквідації організації). У статті розглянемо, зокрема, які переваги передбачає прийняття за переведенням та як усе оформити.
30864

Порядок працевлаштування осіб з інвалідністю

Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
33431

Оголошення про прийняття на роботу: яких фраз слід уникати

Вакансій багато — кандидатів мало. Щоб не стикатися з цим та заощадити свій час, складіть правильне оголошення про прийом на роботу. Зразок оголошення про прийом на роботу має не лише привернути увагу потенційних кандидатів, а й відповідати законодавству та не дискримінувати жодну категорію осіб. Усе про вдалий зразок оголошення на роботу — у статті.
40832

Стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин — не правомірно

З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.
75618

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді