Чи може працівник-член добровольчого формування територіальної громади одночасно виконувати свої трудові обов'язки та завдання ТРО?

Дізнайтеся, чи обов’язково припиняти трудовий договір з таким працівником та як оплачувати його роботу

teroborona_11_03-min.PNG

Добровольче формування територіальної громади (далі — ДФТГ) — це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони (ст. 1 Закону України «Про основи національного спротиву» від 16 липня 2021 року № 1702-IX, далі — Закон № 1702-IX).

Як оформити часткове повернення до роботи тероборонівця

Закон № 1702-ІХ визначає завдання територіальної оборони (далі — ТРО):

  • своєчасне реагування та вжиття необхідних заходів щодо оборони території та захисту населення на визначеній місцевості;
  • участь
    • у посиленні охорони та захисті державного кордону;
    • у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків ведення воєнних (бойових) дій.

Щоб долучитися до добровольчого формування, громадянин України має:

  • відповідати вимогам, вказаним у ч. 3 ст. 9 Закону № 1702-ІХ;
  • укласти контракт добровольця територіальної оборони за формою, затвердженою Наказом від 07.03.2022 року № 84 «Про затвердження форми контракту добровольця територіальної оборони та посвідчення добровольця територіальної оборони» (далі — Наказ № 84).

УВАГА! Наказ № 84 визначає: на працівника, що уклав контракт, поширюються гарантії, визначені в статті 119 КЗпП.

На час виконання державних або громадських обов’язків, якщо відповідно до чинного законодавства України ці обов’язки особа здійснює в робочий час, працівникам гарантоване збереження місця роботи та посади (ч. 1 ст. 119 КЗпП).

Оскільки служба в ТРО може передбачати періодичне залучення працівника до виконання обов'язків, роботодавець у кожному конкретному випадку має зважати на:

  • рівень залучення працівника до участі в територіальній обороні;
  • кількість робочого часу, який витрачає працівник;
  • ефективність і можливість виконання обов'язків працівника за трудовим договором.

Видавати наказ про увільнення працівника від виконання роботи за трудовим договором в обов’язковому порядку не потрібно.

УВАГА! Якщо працівник перебуває в ТРО неповний робочий день, для нього варто розрахувати середньогодинну зарплату.

Середню зарплату здебільшого нараховують з огляду на середньоденну заробітну плату. Середньогодинний заробіток обчислюють, якщо відповідно до законодавства необхідно оплатити працівнику лише кілька годин (лист Міністерства економіки України від 13 липня 2021 року № 4711-06/36275).

Щоб підтвердити факт законної відсутності працівника на роботі у зв’язку з виконанням завдань ТРО, попросіть документ, виданий командиром добровольчого формування, про час виконання обов’язків — довідка, графік чергування, табель обліку часу виконання обов’язків тощо. 

За матеріалами Федерації професійних спілок України

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Усе про роботу, відпустку та звільнення сезонних працівників

Сезонна робота — це одна з найбільш поширених форм працевлаштування в різних сферах діяльності, таких як сільське господарство, будівництво, туризм, роздрібна торгівля та інші. Вона є чудовою можливістю для працівників знайти тимчасову зайнятість, а для роботодавців — вирішити питання з підвищеною потребою у працівниках у пік сезону. Однак процес найму сезонних працівників має свої особливості, а відпустка на сезонній роботі викликає низку питань. Усе про оформлення відпустки сезонним працівникам – у статті.
4905

Трудовий договір про роботу за сумісництвом: укладаємо правильно

Працівник має право укладати трудовий договір як і в одній, так і в декількох установах, організаціях одночасно. Таке право передбачає частина 2 статті 21 КЗпП. Тому працівник, окрім основного трудового договору, має можливість укласи і трудовий договір про роботу за сумісництвом.
72117

Оформлення наказу про прийом за строковим трудовим договором на час відпустки з вагітності та пологів

Кадровики зазначають у наказах про прийняття на час відпустки з вагітності та пологів, що приймають працівника тимчасово. Але це помилка. В наказі необхідно вказати вид трудового договору на час такої відпустки: строковий трудовий договір
30962

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді