Добровольче формування територіальної громади (далі — ДФТГ) — це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони (ст. 1 Закону України «Про основи національного спротиву» від 16 липня 2021 року № 1702-IX, далі — Закон № 1702-IX).
Як оформити часткове повернення до роботи тероборонівця
Закон № 1702-ІХ визначає завдання територіальної оборони (далі — ТРО):
- своєчасне реагування та вжиття необхідних заходів щодо оборони території та захисту населення на визначеній місцевості;
- участь
- у посиленні охорони та захисті державного кордону;
- у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків ведення воєнних (бойових) дій.
Щоб долучитися до добровольчого формування, громадянин України має:
- відповідати вимогам, вказаним у ч. 3 ст. 9 Закону № 1702-ІХ;
- укласти контракт добровольця територіальної оборони за формою, затвердженою Наказом від 07.03.2022 року № 84 «Про затвердження форми контракту добровольця територіальної оборони та посвідчення добровольця територіальної оборони» (далі — Наказ № 84).
УВАГА! Наказ № 84 визначає: на працівника, що уклав контракт, поширюються гарантії, визначені в статті 119 КЗпП.
На час виконання державних або громадських обов’язків, якщо відповідно до чинного законодавства України ці обов’язки особа здійснює в робочий час, працівникам гарантоване збереження місця роботи та посади (ч. 1 ст. 119 КЗпП).
Оскільки служба в ТРО може передбачати періодичне залучення працівника до виконання обов'язків, роботодавець у кожному конкретному випадку має зважати на:
- рівень залучення працівника до участі в територіальній обороні;
- кількість робочого часу, який витрачає працівник;
- ефективність і можливість виконання обов'язків працівника за трудовим договором.
Видавати наказ про увільнення працівника від виконання роботи за трудовим договором в обов’язковому порядку не потрібно.
УВАГА! Якщо працівник перебуває в ТРО неповний робочий день, для нього варто розрахувати середньогодинну зарплату.
Середню зарплату здебільшого нараховують з огляду на середньоденну заробітну плату. Середньогодинний заробіток обчислюють, якщо відповідно до законодавства необхідно оплатити працівнику лише кілька годин (лист Міністерства економіки України від 13 липня 2021 року № 4711-06/36275).
Щоб підтвердити факт законної відсутності працівника на роботі у зв’язку з виконанням завдань ТРО, попросіть документ, виданий командиром добровольчого формування, про час виконання обов’язків — довідка, графік чергування, табель обліку часу виконання обов’язків тощо.
За матеріалами Федерації професійних спілок України