Нацбанк роз’яснив особливості перерахування членських професійних внесків

Це відповідь на лист Федерації професійних спілок України від 21.09.2022 № 02/01-16/455 щодо перерахування членських професійних внесків

money_18_04.jpg

Відповідно до пункту 15 постанови Правління Національного банку України «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (зі змінами) від 24.02.2022 № 18 (далі — Постанова № 18) зупинене здійснення обслуговуючими банками видаткових операцій за рахунками резидентів російської федерації/республіки білорусь, за рахунками юридичних осіб (крім банків), кінцевими бенефіціарними власниками яких є резиденти російської федерації/республіки білорусь. Винятком є здійснення на території України окремих операцій, вказаних у підпунктах 1—12 пункту 15 Постанови № 18.

Заборона не поширюється, зокрема, на здійснення на території України соціальних виплат, виплат заробітної плати, оплати комунальних послуг, сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів (пп. 2 п. 15 Постанови № 18).

Які документи складають за участі профспілки: навігатор кадровика

Федерація профспілок вважає членські профспілкові внески частиною заробітної плати працівника. Відповідно переказ таких внесків із рахунків юридичних осіб (крім банків), кінцевими бенефіціарними власниками яких є резиденти російської федерації, на рахунок профспілкової організації не суперечить вимогам пункту 15 Постанови № 18.

Нацбанк уточнює: економічні, правові та організаційні засади оплати праці визначені Законом України «Про оплату праці» (далі — Закон про оплату праці).

Закон про оплату праці визначає, що заробітна плата — це винагорода, обчислена здебільшого у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Структура заробітної плати:

  • основна заробітна плата — винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов’язки); її встановлюють у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців;
  • додаткова заробітна плата — винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці; включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, які передбачає чинне законодавство; премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій;
  • інші заохочувальні та компенсаційні виплати — виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в межах грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, що не передбачені актами чинного законодавства або які провадять понад встановлені зазначеними актами норми (ст. 2 Закону про оплату праці).

Професійні спілки створюють, щоб здійснювати представництво та захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки (ч. 1 ст. 2 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», далі — Закон про профспілки).

Член профспілки — особа, що входить до складу профспілки, визнає її статут та сплачує членські внески (абз. 5 ч. 1 ст. 1 Закону про профспілки).

Якщо роботодавець має письмові заяви працівників, що є членами профспілки, він щомісячно й безплатно утримує із заробітної плати та перераховує на рахунок профспілки членські профспілкові внески працівників згідно з укладеним колективним договором чи окремою угодою у визначені там терміни. Затримувати перерахування цих коштів роботодавець не має права (ч. 3 ст. 42 Закону про профспілки). Тобто членські профспілкові внески працівників, які роботодавець утримує із заробітної плати працівника на підставі його письмової заяви відповідно до укладеного колективного договору чи окремої угоди, є частиною заробітної плати.

З огляду на вищевказане представники Нацбанку вважають: відповідно до підпункту 2 пункту 15 Постанови № 18 дозволено здійснювати обслуговуючими банками видаткові операції за рахунками юридичних осіб (крім банків), кінцевими бенефіціарними власниками яких є резиденти російської федерації/республіки білорусь, зі здійснення виплат на території України членських профспілкових внесків, які утримуються із заробітної плати працівників на підставі їхніх заяв.

За матеріалами Федерації професійних спілок України

 width=

 

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5440

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
822

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529553

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123569

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
349

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді