Зі змінами щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану зросла кількість випадків, коли відсутностя база нарахування єдиного внеску (ЄСВ). Оскільки періоди, за які в реєстрі немає даних про сплату ЄСВ, не враховуються, працівники–застраховані особи втрачають страховий стаж для призначення пенсії.
Роботодавець має право призупинити дію трудового договору (ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2136-IX). На час призупинення роботодавець не виплачує заробітну плату, тобто за цей період відсутня база нарахування ЄСВ і ЄСВ роботодавець не сплачує.
Така сама ситуація і у випадку, коли працівник перебуває у відпустці без збереження заробітної плати повний календарний місяць, адже бази нарахування ЄСВ також немає.
Якщо працівник підприємства частину календарного місяця перебуває у відпустці без збереження зарплати і його дохід у вигляді заробітної плати за відпрацьований час не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, суму ЄСВ розраховують як добуток розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який нараховують заробітну плату, та ставки єдиного внеску.
Коло платників єдиного внеску, їх права та обов’язки визначає стаття 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі –– Закон № 2464–VI). Добровільно сплачувати ЄСВ самостійно не мають права наймані працівники, які працюють на підприємствах, установах та організаціях, інших юридичних осіб, що утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, з якими призупинені трудові договори.
4 листопада 2022 року ВРУ прийняла в цілому законопроєкт № 7649 «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні» (далі –– Законопроєкт № 7649).
Закон № 2464–VI зі змінами та доповненнями визначає, що платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування згідно із Законопроєктом № 7649 будуть особи, які досягли 16-річного віку та не належать до осіб, яким призначено пенсію у солідарній системі, мають право на добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до договору про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що укладається з Пенсійним фондом (абз. 5 ч. 1 ст. 10 Закону № 2464–VI).
Договір про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування можна буде укласти в електронній формі через портал «Дія», зокрема з використанням мобільного застосунка «Дія» або через вебпортал електронних послуг ПФУ.
Законопроєкт № 7649 також дозволить найманим працівникам, які працюють на підприємствах, установах та організаціях, інших юридичних осіб, що утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання та з якими призупинені трудові договори, добровільно сплачувати ЄСВ самостійно.
За матеріалами Федерації професійних спілок України