Працівники, з якими призупинили дію трудового договору, зможуть добровільно сплачувати ЄСВ самостійно

Докладніше про зміни розповідає Федерація професійних спілок України

Zvilnennya_19_04.jpg

Зі змінами щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану зросла кількість випадків, коли відсутностя база нарахування єдиного внеску (ЄСВ). Оскільки періоди, за які в реєстрі немає даних про сплату ЄСВ, не враховуються, працівники–застраховані особи втрачають страховий стаж для призначення пенсії. 

Роботодавець має право призупинити дію трудового договору (ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2136-IX). На час призупинення роботодавець не виплачує заробітну плату, тобто за цей період відсутня база нарахування ЄСВ і ЄСВ роботодавець не сплачує.

Ірина Матійко експерт із трудового законодавства Експертус Кадри
У статті — вимоги до виготовлення й засвідчення витягів зі службових документів. Витяг виготовляють, якщо немає потреби копіювати документ повністю. Скористайтеся зразками витягів зі зведених наказів і протоколу

Така сама ситуація і у випадку, коли працівник перебуває у відпустці без збереження заробітної плати повний календарний місяць, адже бази нарахування ЄСВ також немає.

Якщо працівник підприємства частину календарного місяця перебуває у відпустці без збереження зарплати і його дохід у вигляді заробітної плати за відпрацьований час не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, суму ЄСВ розраховують як добуток розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який нараховують заробітну плату, та ставки єдиного внеску.

Коло платників єдиного внеску, їх права та обов’язки визначає стаття 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі –– Закон № 2464–VI). Добровільно сплачувати ЄСВ самостійно не мають права наймані працівники, які працюють на підприємствах, установах та організаціях, інших юридичних осіб, що утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, з якими призупинені трудові договори.

4 листопада 2022 року ВРУ прийняла в цілому законопроєкт № 7649 «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні» (далі –– Законопроєкт № 7649). 

Закон № 2464–VI зі змінами та доповненнями визначає, що платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування згідно із Законопроєктом № 7649 будуть особи, які досягли 16-річного віку та не належать до осіб, яким призначено пенсію у солідарній системі, мають право на добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до договору про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що укладається з Пенсійним фондом (абз. 5 ч. 1 ст. 10 Закону № 2464–VI).

Договір про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування можна буде укласти в електронній формі через портал «Дія», зокрема з використанням мобільного застосунка «Дія» або через вебпортал електронних послуг ПФУ.

Законопроєкт № 7649 також дозволить найманим працівникам, які працюють на підприємствах, установах та організаціях, інших юридичних осіб, що утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання та з якими призупинені трудові договори, добровільно сплачувати ЄСВ самостійно.

За матеріалами Федерації професійних спілок України

Ірина Житкова шеф-редактор Експертус Кадри
Нерідко працівники йдуть у відпустки, з яких і не планують повертатися на роботу. Варіантів два — вони одразу кажуть про свої наміри перед відпусткою або повідомляють про них під час відпустки. Розглянемо обидві ситуації, дамо відповіді на часті запитання, наведемо приклад розрахунку останнього дня відпустки та поділимося зразками заяви й наказу.

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Усе про роботу, відпустку та звільнення сезонних працівників

Сезонна робота — це одна з найбільш поширених форм працевлаштування в різних сферах діяльності, таких як сільське господарство, будівництво, туризм, роздрібна торгівля та інші. Вона є чудовою можливістю для працівників знайти тимчасову зайнятість, а для роботодавців — вирішити питання з підвищеною потребою у працівниках у пік сезону. Однак процес найму сезонних працівників має свої особливості, а відпустка на сезонній роботі викликає низку питань. Усе про оформлення відпустки сезонним працівникам – у статті.
4885

Трудовий договір про роботу за сумісництвом: укладаємо правильно

Працівник має право укладати трудовий договір як і в одній, так і в декількох установах, організаціях одночасно. Таке право передбачає частина 2 статті 21 КЗпП. Тому працівник, окрім основного трудового договору, має можливість укласи і трудовий договір про роботу за сумісництвом.
71790

Оформлення наказу про прийом за строковим трудовим договором на час відпустки з вагітності та пологів

Кадровики зазначають у наказах про прийняття на час відпустки з вагітності та пологів, що приймають працівника тимчасово. Але це помилка. В наказі необхідно вказати вид трудового договору на час такої відпустки: строковий трудовий договір
30815

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді