Що зміниться в оформленні та виплатах лікарняних із 1 січня 2023 року

ПФУ роз’яснив як оформити заяви-розрахунки на виплату лікарняних в умовах перехідного періоду

1 січня 2023 року набуде чинності нова редакція Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105), а функції ФСС перейдуть до ПФУ. Відтак, ПФУ буде страховиком, тобто уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку. Фонд має встановити порядок фінансування виплат та надання соціальних послуг, визначених Законом № 1105.

Соціальне страхування — 2023: огляд змін

До того часу, як ПФУ розробить новий порядок, застосовуватимуть Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затверджений постановою правління ФСС від 19.07.2018 № 12. Окремі умови перехідного періоду ПФУ визначив постановою Правління «Деякі питання фінансування для здійснення виплат та надання соціальних послуг, визначених Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 21.12. 2022 № 28-3.

Документ передбачає, що ПФУ централізовано фінансуватиме страхові виплати та надаватиме соціальні послуги на підставі заяв-розрахунків. Страхувальник, як і раніше, має подати заяву-розрахунок з інформацією про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами. Але з 01 січня 2023 року таку заяву-розрахунок роботодавці подаватимуть в особистому кабінеті страхувальника на веб-порталі ПФУ.

У пункті меню «Заяви-розрахунки» особистого кабінету роботодавці зможуть шукати та переглядати свої заяви-розрахунки за визначеними критеріями:

  • період реєстрації листків непрацездатності;
  • тип заяви-розрахунку, якщо це е-лікарняний;
  • формування (редагування) та відправки заяви-розрахунку до ПФУ.

Заяви-розрахунки за е-лікарняними формуть за інформацією з електронного листка непрацездатності та Реєстру застрахованих осіб. Заяви-розрахунки за паперовими листками непрацездатності необхідно заповнювати в режимі ручного введення даних та прикріплювати їх скановані копії.

Більше порад для вас:

Як і раніше, за електронними та паперовими листками непрацездатності заяви-розрахунки для надання матеріального забезпечення роботодавці складатимуть окремо.

Максимальна кількість листків непрацездатності в одній заяві-розрахунку становитиме 200 штук. До заяви-розрахунку можна буде додавати коментарі, пояснення та, за необхідності, скановані копії документів.

Роботодавці, які не мають можливості користуватись електронним кабінетом на веб-порталі ПФУ, зможуть скласти заяву-розрахунок в паперовій формі та подати її до будь-якого відділу обслуговування громадян (сервісного центру).

Олена Петровська

За матеріалами ПФУ

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Алгоритм роботи з е-лікарняними на порталі ПФУ

Електронний лікарняний — це формат лікарняного листа, який оформлюється виключно в електронному вигляді та передається безпосередньо до Пенсійного фонду України. Як роздрукувати електронний лікарняний? Як перевірити електронний лікарняний? Усе стосовно е-лікарняних — у статті.
12191

Як оплатити лікарняний: алгоритм дій

Лікарняний для працівника — це пряма реалізація права на відпочинок і відновлення здоров’я. Лікарняний підтверджує непрацездатність працівника та є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності. Дізнайтеся як здійснюється оплата лікарняних за умовами роботи, відмова в оплаті лікарняних, відповідальність за неправильно сплачені лікарняні
7290

Електронні лікарняні

На сьогодні в Україні порядок оформлення лікарняного передбачає заповнення електронної форми у Реєстрі медичних висновків. Що таке е-лікарняний, як оплачується лікарняний? Які терміни виплати лікарняних встановлює закон? Яким чином оформити листок непрацездатності по догляду за дитиною? Що робити якщо зіпсований листок непрацездатності? Коли соцстрах виплачує лікарняні та який передбачено термін виплати лікарняних за рахунок соцстраху? Відповіді та зразок заповнення листка непрацездатності ви знайдете у статті
483057

Лікарняний сумісника: оплата та нарахування

Протягом року зазнали змін умови нарахування та оплати лікарняних сумісникам. Рекомендації експертів допоможуть уникнути помилок при оплаті тимчасової непрацездатності сумісників.
48431

Лікарняний по догляду за дитиною: умови надання й оплата

Хто може піти на лікарняний по догляду за дитиною? Як оплачується лікарняний по догляду за дитиною? Чи можливий лікарняний по догляду за дитиною в період відпустки? Чи надається лікарняний по догляду за дитиною батьку? Подробиці та нюанси як отримати лікарняний на дитину — у статті
80109

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді