Лікарняний по догляду за дитиною: умови надання й оплата

Стаття-подарунок від журналу «Кадровик-01»
Автор
керівник експертної групи «Експертус Кадри» Цифрового видавництва Експертус, Київ
Хто може піти на лікарняний по догляду за дитиною? Як оплачується лікарняний по догляду за дитиною? Чи можливий лікарняний по догляду за дитиною в період відпустки? Чи надається лікарняний по догляду за дитиною батьку? Подробиці та нюанси як отримати лікарняний на дитину — у статті

Лікарняні по догляду за хворою дитиною

Засади загальнообов’язкового державного соціального страхування, гарантії працівників щодо їх соціального захисту у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності визначені Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).

Необхідність догляду за хворою дитиною (до 14-ти років) — один із страхових випадків, у разі настання якого застрахованій особі видається листок непрацездатності по догляду за дитиною та виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності.

Оплата лікарняних по догляду за дитиною віком до 14 років здійснюється застрахованій особі з першого дня за період, протягом якого дитина за висновком лікаря потребує догляду, але не більш як за 14 календарних днів.

Лікарняні по догляду за дитиною віком до 14 років, якщо вона потребує стаціонарного лікування, виплачується застрахованій особі з першого дня за весь час її перебування у стаціонарі разом з хворою дитиною.

Хто оплачує оплачує лікарняний по догляду за дитиною

Оплата лікарняного по догляду за дитиною:

  • надається у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) (п. 2 ч. 1 ст. 22 Закону № 1105 );
  • виплачується з першого дня за рахунок коштів Песійного фонду України (далі — ПФУ) за період, протягом якого дитина, за висновком лікаря, потребує догляду, але не більш як за 14 календарних днів (ч. 3 ст. 22 Закону № 1105 ).

УВАГА!

Якщо дитина потребує стаціонарного лікування, допомога виплачується застрахованій особі з першого дня за весь час перебування в стаціонарі разом із хворою дитиною.

Лікарняний по догляду за дитиною під час відпустки

За дні хвороби, що припадають на період відпустки, за лікарняний по догляду за дитиною оплата не здійснюється (ч. 6 ст. 15 Закону № 1105), а відпустку не продовжують і не переносять. Продовжувати або переносити відпустку на дні лікарняного по догляду за дитиною (іншим членом сім’ї) не можна. Тому якщо працівник у період щорічної відпустки доглядає за хворою дитиною, то відпустка на дні хвороби дитини не продовжується.

Підстава для призначення допомоги

Єдиною підставою для призначення допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю (у т. ч. у зв’язку з необхідністю догляду за хворою дитиною) є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (ч. 1 ст. 23 Закону № 1105).

Інші документи (медичні довідки тощо) не можуть слугувати підставою для призначення допомоги за рахунок коштів соціального страхування.

Хто може піти на лікарняний для догляду за дитиною

Листок непрацездатності формується в Реєстрі на підставі інформації про медичний висновок (медичні висновки) у разі ідентифікації пацієнта як застрахованої особи в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (п. 2 розд. ІІ Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом МОЗ від 17.06.2021  № 1234).

Використовуйте в роботі:



Калькулятор стажу

Медичний висновок категорії «Догляд за хворою дитиною» формується на підставі медичного запису про пацієнта віком до 14 років (або про дитину з інвалідністю віком до 18 років) та висновку лікуючого лікаря про тимчасову непрацездатність особи, яка здійснюватиме догляд за пацієнтом (п. 4 розд. ІІ Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затвердженого наказом МОЗ від 01.06.2021  № 1066; далі — Порядок № 1066).

Отже, якщо дитина захворіла, лікарняний лист по її догляду у 2025 році може отримати один із батьків: мати чи батько або інша особа, яка опікуватиметься дитиною, — бабуся, дідусь, тітка тощо. Знайте, що звісно, за умови, що вона працює, а значить застрахована в системі соціального страхування. Отже, можливий як лікарняний по догляду за дитиною батькові, так і лікарняний по догляду за дитиною матері або іншій особі, яка нею опікується. Період, на який видається листок непрацездатності, залежить від віку дитини та перебігу хвороби. Ознайомтеся з таблицею нижче, щоб зрозуміти закономірності, за якими лікарняний по догляду за дитиною до якого віку та в який період надається.

Лікарняний лист по догляду за дитиною в стаціонарі

Випадок тимчасової непрацездатності за категорією «Догляд за хворою дитиною» не може перевищувати 14 календарних днів в амбулаторних умовах (для дитини віком до 14 років), для особи, яка здійснює догляд, окрім випадків необхідності сумісного перебування із пацієнтом під час його госпіталізації або лікування в санаторно-курортному закладі.

У випадках необхідності сумісного перебування особи період дії випадку тимчасової непрацездатності не може перевищувати тривалості перебування пацієнта у стаціонарі або на лікуванні в санаторно-курортному закладі (п. 8 розд. ІІІ Порядку № 1066).

Лікарняний по догляду за дитиною: умови надання й оплатаВідпустка для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю: стаж та допомога

Розрахунок і оплата лікарняного по догляду за дитиною

Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності залежить від страхового стажу, набутого на період настання страхового випадку.

Відповідно до змін у законодавстві для розрахунку страхового стажу умовно можна виділити такі періоди:
  • по 01.07.2000 включно для оплати листків непрацездатності розраховуємо трудовий стаж,
  • з 01.07.2000 — страховий стаж за інформацією в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Страховий стаж обчислюється за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі за даними про трудову діяльність працівників, внесеними відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», а за періоди до 1 липня 2000 року — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 2 ст. 14 Закону № 1105).

Відтак, допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу у розмірі:

Страховий стаж особиРозмір лікарняних, % від середньоденної зарплати
до 3 років50
від 3 до 5 років60
від 5 до 8 років70

понад 8 років

+ застрахованим особам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, й іншим особам (п. 5 ч. 1 ст. 17 Закону № 1105).

100



зміст

Як провести скорочення чисельності та штату

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді