Внутрішньо переміщена особа і біженець: чи тотожні поняття
Страхові виплати за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням (зокрема, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності), які громадяни не змогли отримати від свого роботодавця, можна отримати безпосередньо через Пенсійний фонд України. Це стосується в першу чергу тих осіб, які перебувають або перебували у трудових відносинах та переселилися з тимчасово окупованих територій (або з територій, де ведуться активні бойові дії).
У ПФУ уточнили, що внутрішньо переміщені особи мають право на такі виплати:
- допомога по тимчасовій втраті працездатності;
- допомога по вагітності і пологах;
- допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві).
Для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності та по вагітності та пологах потрібен листок непрацездатності, виданий у встановленому законодавством порядку. Формування заяви-розрахунку при цьому не потрібне, такі виплати Пенсійний фонд призначає і виплачує безпосередньо застрахованій особі.
Щоб отримати допомогу, слід звернутися до будь-якого сервісного центру ПФУ. Також потрібно підготувати такі документи:
- оригінал і копія довідки про взяття на облік ВПО;
- оригінал і копія паспорта громадянина України;
- оригінал і копія довідки про присвоєння ідентифікаційного податкового номера;
- листок непрацездатності (якщо він виданий у паперовій формі).
Решту необхідної інформації можна отримати в реєстрах.
При цьому, якщо особа не є ВПО, проте її роботодавець перебуває на тимчасово окупованій території (і, відповідно, не може виконати обов’язків щодо виплат за страховими випадками), Пенсійний фонд так само виплачує страхові виплати. Кошти надходять безпосередньо на рахунки громадян.
За матеріалами Пенсійного фонду України