Відпустка без збереження зарплати для ВПО під час воєнного стану
Відпустка без збереження заробітної плати для ВПО регулюється нормами Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 № 2352-IX (далі — Закон № 2352).
Серед ключових змін, які регулює Закон № 2352 зокрема такі:
- нові підстави для звільнення працівників,
- зміни у наданні відпусток,
- скасування обов’язку збереження середнього заробітку для працівників-військовослужбовців, тощо.
Важливо розуміти, що роботодавець зобов’язаний під час воєнного стану надати працівнику відпустку без збереження зарплати за його заявою. Це положення стосується зокрема і тих працівників, які виїхали за межі території України або набули статусу внутрішньо переміщеної особи (ВПО).
Тривалість відпустки за власний рахунок ВПО визначає у своїй заяві, але вона не може становити більше 90 к. дн.
Важливо! Період такої відпустки не враховують до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 9 Закону про відпустки (ч. 4 ст. 12 Закону № 2136).
Таким чином, якщо раніше працівник, який виїхав за кордон або став внутрішньо переміщеною особою міг оформити відпустку без збереження зарплати на період карантину або воєнного стану лише за згодою роботодавця, то зараз під час дії воєнного стану роботодавець не має права відмовити працівнику, що виїхав з України чи набув статусу ВПО, у відпустці за власний рахунок. Однак має виконуватися ключова умова — працівнику необхідно підтвердити право на відпустку.
Оформлення відпустки за власний рахунок для ВПО
Надавайте працівнику, що виїхав з України чи набув статусу ВПО, відпустку без збереження зарплати за його заявою. А на підставі заяви на відпустку за власний рахунок оформте відповідний наказ.