Оновлення трудового законодавства: чи є підводні камені

Розповідаємо про основні тези інтерв'ю голови парламентського комітету соцполітики та захисту ветеранів

Оновлення трудового законодавства: чи є підводні каменіОчільниця комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова розповіла про стратегічні цілі роботи. Так, депутатка пояснила, що поступове оновлення трудового законодавства почалося ще кілька років тому. Однією з тенденцій є цифровізація галузі та поява нових форм трудових відносин. Минулоріч парламент займався адаптацією трудового законодавства до умов воєнного стану. Крім того, Рада запровадила відповідальність за мобінг та займалася врегулюванням трудових відносин з нефіксованим робочим часом. У цьому році парламентарі також налаштовані на оновлення Кодексу законів про працю України. Водночас Галина Третьякова заявила про спротив реформам з боку профспілок.

Оновлення трудового законодавства: чи є підводні камені Кадрові звіти — 2023

Профспілки-вихідці з радянського минулого, які втрачають у нових типах трудових відносин свій вплив та додану вартість, чинять спротив законодавчим змінам. Сприймаючи такі зміни, як зменшення власного впливу, профспілкові «boss-и» публічно трактують законодавчий процес, як дискримінацію прав найманих працівників. Крім того, деякі профспілки долучають до власного спротиву міжнародні організації. Зокрема, Міжнародну організацію праці, де працює багато росіян, які нав’язують відмираючі економічні теорії Маркса та Леніна

голова комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова

Наразі, за словами очільнці комітету соцполітики та захисту ветеранів, у трудовій сфері наявні три типи соціальних конфліктів: конфлікт в аграрному секторі між землеволодінням та землекористуванням (для його усунення впроваджено ринок землі); конфлікт в індустріальній економіці; конфлікт постіндустріального суспільства між знаннями та некомпетентністю (знання стають засобом виробництва, а люди хочуть закріплювати трудові відносини через індивідуальні, а не колективні договори). При цьому, за словами Третьякової, частка індустріального масового виробництва здає позиції — зокрема, через знищення потужних заводів на сході України. Тож, за словами народної обраниці, захисту профспілок потребує лише частина українського суспільства, інша ж тяжіє до змін. Крім того, Третьякова заявила, що Україні необхідне оновлення філософії захисту прав працівників профспілками. Це означає юридичний захист прав найманих представників, який наразі недостатній. Також депутатка наголосила на тому, що нині профспілки не займаються організацією страйків, використовуючи просту процедуру реєстрації громадських заходів. Натомість пропонується створити страйковий фонд, з якого можна було б забезпечувати страйки в інтересах найманих працівників та виплачувати людям зарплату на час страйку.

Зауважимо, заяви депутатки щодо профспілок вже мають критику з боку громадського сектору. Так, існує думка, що захист прав найманих працівників аж ніяк не може бути радянським пережитком. Адже перша українська профспілка «Товариство взаємної допомоги членів друкарської справи» була створена ще в 1817 році у Львові. Також соціальні гарантії та дотримання високого рівня захисту праці прописані в Угоді про асоціацію з ЄС. Критику з боку активістів викликали також плани парламенту врегулювати «платформну зайнятість» — тобто створення онлайнових майданчиків для взаємного пошуку замовників та виконувачів роботи.

За матеріалами Верховної Ради України, Facebook George Sandul

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5405

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
810

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529483

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123531

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
345

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді