Роботодавець має змогу розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, у випадку змін в організації виробництва і праці (зокрема, йдеться про скорочення).
Скорочення під час воєнного стану
Під час вивільнення працівників у випадках змін в організації виробництва і праці має враховуватися переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством (згідно з ч. 2 ст. 492 Кодексу законів про працю України).
Такими працівниками можуть бути особи з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. Їм надається переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці (ст. 42 КЗпП України).
Більше матеріалів з цієї теми:
Так само перевагу слід надавати працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку (тобто такого, при досягненні якого з'являється право на отримання пенсійних виплат). Водночас ця перевага має силу за умови рівних показників продуктивності та кваліфікації.
За матеріалами Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці
Час від часу в компаніях можуть ініціювати проведення структурної реорганізації, внаслідок чого можуть виводити зі штатного розпису посади осіб, які перебувають у відпустках у зв’язку з вагітностю та пологами, а також у відпустках для догляду за дитиною. Скорочення «декретних» посад потребує особливої уваги кадровика.
На період воєнного стану згоду профспілки на розірвання трудового договору не отримуємо. Але видавати наказ про звільнення працівників потрібно. Скачайте собі приклад його оформлення за ДСТУ 4163:2020
Роботодавець прийняв рішення скоротити чисельність чи штат працівників. Тоді на підставі згоди профспілкового органу на скорочення маєте видати наказ про звільнення працівників. П’ять правил, яких слід дотриматись при підготовці проєкту наказу про скорочення штату та зразок документу — у статті.
У разі скорочення чисельності та штату працівників один із обов’язків роботодавця — повідомити працівників про це.
Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто породжує низку позовів до суду. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті