Держпраці навела алгоритм фіксації перебування працівника на робочому місці у зміненому стані свідомості (у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп’яніння).
Ознаки алкогольного, наркотичного або токсичного сп’яніння
Документування підозри працівнику здійснюється шляхом домедичного обстеження зовнішнього вигляду та поведінки. Результати такого обстеження оформлюються відповідним актом. Під час документування слід зважати на ознаки, вказані в акті про документування підозри працівнику щодо його появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння. Це такі критерії:
- зовнішній вигляд обстежуваної особи;
- поведінка обстежуваної особи;
- стан свідомості, орієнтування у місці перебування, у часі та власній особистості; мовна здатність;
- вегетативно-судинні прояви;
- дихання;
- рухова сфера, міміка, постава, хода, точність рухів.
Оформлення результатів цього обстеження має проводити уповноважений представник суб’єкта господарювання. Така людина повинна попередньо пройти навчання та перевірку знань з питань проведення домедичного обстеження та оформлення результатів цього обстеження. Також під час складання акту потрібно залучити щонайменше двох свідків. Один примірник з підписом працівника залишається у суб’єкта господарювання, другий примірник надається працівнику.
Результати документування можуть бути підставою для відсторонення працівника від роботи (за рішенням суб’єкта господарювання).
Якщо працівник не погоджується з результатами візуального обстеження, він повинен самостійно звернутися до закладу охорони здоров’я та пройти обстеження там. Зробити це потрібно впродовж двох годин після складання акту на підприємстві, медичні послуги працівник оплачує самостійно. Якщо ж обстеження підтвердить правоту співробітника, витрачені кошти йому відшкодують впродовж трьох робочих днів.
Зазначимо, для співробітників, для яких встановлено ненормований робочий день, перебування в нетверезому стані на робочому місці після закінчення робочого дня також є причиною його звільнення (за ч. 7 ст. 40 КЗпП трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку можуть бути розірвані роботодавцем у випадках появи працівника на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння).
За матеріалами Центрального регіону інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Державної служби України з питань праці